Felietony

Fotka.pl uruchamia społeczności.net - cóż to takiego?

Grzegorz Marczak
Fotka.pl uruchamia społeczności.net - cóż to takiego?
62

Właśnie otrzymałem informacje prasową o tym, że grupa fotka uruchomiła serwis społeczności.net, link do serwisu był dokładnie taki jaki podałem także już na początku jest pierwszy zong bo nie działa. Nie wiem czy nie wykupili domeny z polskimi znakami czy jest też jakiś inny powód ale na starcie wra...

Właśnie otrzymałem informacje prasową o tym, że grupa fotka uruchomiła serwis społeczności.net, link do serwisu był dokładnie taki jaki podałem także już na początku jest pierwszy zong bo nie działa. Nie wiem czy nie wykupili domeny z polskimi znakami czy jest też jakiś inny powód ale na starcie wrażenie jest dość kiepskie.

Kiedy jednak pozbędziemy się wszystkich polskich znaków i udamy się na stronę pod adresem spolecznosci.net to oczom naszym ukaże się ładny landing page z informacją, że możemy dzięki tej usłudze szybko założyć nasza pierwszą stronę w internecie. Pierwsze skojarzenie jakie mi przyszło do głowy to, że robią kolejny serwis w stylu 1and1.pl.Przyglądając się jednak bliżej widać, że to co oferują spolecznosci.net to tak naprawdę możliwość założenia bloga na Wordpress w domenie tego serwisy. Na szybko stworzyłem więc antyweb.spolecznosci.net aby sprawdzić czy jest to może jakaś predefiniowana wersja, z uproszczeniami, dodatkami itp. Okazuje się, że nie bardzo. Tak naprawdę na pierwszy rzut oka jedynie co mamy ekstra to poradniki video związane z zabawą z WP, i to też umówmy się nie jest to szczyt profesjonalizmu - lektor jest tak zmęczony mówieniem że mnie usypiał.

Jeśli chodzi o konfiguracje naszego blog w domenie spolecznosci.net to z tego co widziałem możemy robić wszystko ponieważ mamy prawa admina. Tak więc pierwsze co zrobiłem to przeprowadziłem aktualizację do najnowszej wersji - poszło bez problemu. Obejrzałem zainstalowane wtyczki, nie jest ich wiele w tym jedna autorska dodając video poradniki do paska nawigacyjnego i kilku prostych funkcji i to wszystko.

Nie specjalnie rozumiem ten pomysł, ok można budować serwis z generatorem blogów. Można też ułatwiać ludziom start ze swoją pierwszą stroną internetową. Wszystko to ma sens kiedy się to tego ktoś trochę przyłoży i da coś więcej niż zestaw materiałów video. Inaczej po co zawracać sobie głowę spolecznosci.net skoro własnego bloga można postawić w wielu miejscach nawet w polskim internecie. Trochę nie rozumiem chyba tego pomysłu, może celem są użytkownicy Fotka.pl szczególni ci najmłodsi którzy do tej pory nie myśleli o własnej stronie czy blogu w internecie?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

fotka.pl