Startups

FlyKly – czas na inteligentne rowery!

Tomasz Krela
FlyKly – czas na inteligentne rowery!
29

Dla mieszkańców dużych miast najlepszym środkiem transportu w wielu przypadkach okazuje się nie samochód, autobus, czy tramwaj, a rower. Ludzie na całym świecie zaczęli doceniać swoje jednoślady. Tym samym rynek akcesoriów, jak i samych rowerów jest naprawdę pokaźny i rozbudowany. Jednym z ciekawszy...

Dla mieszkańców dużych miast najlepszym środkiem transportu w wielu przypadkach okazuje się nie samochód, autobus, czy tramwaj, a rower. Ludzie na całym świecie zaczęli doceniać swoje jednoślady. Tym samym rynek akcesoriów, jak i samych rowerów jest naprawdę pokaźny i rozbudowany. Jednym z ciekawszych akcesoriów z tej kategorii produktów jest FlyKly, dzięki któremu szybko przemieścimy się z punku A do B, nie męcząc się przy tym zanadto.

FlyKly to projekt inteligentnego koła rowerowego, który pojawił się w serwisie finansowania społecznościowego Kickstarter. Koło różni się od wszystkich innych obecnych na rynku tym, że posiada wbudowany ultracienki silnik elektryczny, który wspomoże rowerzystę podczas poruszania się w miejskiej dżungli. Urządzeniem można zarządzać przy pomocy aplikacji mobilnej,co jest podstawą w dobie smartfonów i aplikacji.

Na dedykowanej aplikacji rowerzysta ustala maksymalną prędkość, do jakiej FlyKly ma rozpędzić rower. Prędkość maksymalna to 25 km/h, wbudowany akumulator pozwala na poruszanie się przy wykorzystaniu tego koła na dystansie 50 km. FlyKly został zaprojektowany tak, by zarówno cieszyć oko właściciela (dostępne będzie w różnych kolorach), jak i być praktycznym rozwiązaniem, gdyż jego waga wynosić będzie tylko 4 kilogramy.

Wszystko, co należy zrobić, by skorzystać z pomocy FlyKly, to zacząć pedałować, a elektryczny silnik rozpędzi nasz rower do pożądanej prędkości. Siła tkwi w prostocie tego rozwiązania. FlyKly będzie oferowany w różnych rozmiarach, dzięki czemu każdy będzie mógł skorzystać z tego pomysłu.

FlyKly oferuje również uchwyt rowerowy do smartfona, który jednocześnie jest ładowarką telefonu, a także przednim światłem LED. Dzięki aplikacji mobilnej dostępnej dla systemów Android i iOS możliwe będzie również zablokowanie tylnego koła tak, by utrudnić kradzież roweru. Jednak jeśli do niej dojdzie, będzie można zlokalizować rower dzięki nadajnikowi GPS.

Aplikacja mobilna zbierze dane statystyczne odnośnie przebytej przez nas trasy. W dobie mediów społecznościowych będziemy mogli podzielić się zebranymi informacjami ze znajomymi. Jeśli ktoś jest posiadaczem zegarka Pebble, to będzie mógł przy pomocy łączności Bluetooth, połączyć go z FlyKly. Twórcy tego projektu udostępnią również SDK FlyKly, dzięki czemu można spodziewać się powstania aplikacji wykorzystujących potencjał tego rozwiązania.

Produkt do sprzedaży ma trafić już na przełomie kwietnia i maja 2014 roku. Niestety wydaje się, że tylko nieliczne osoby będą mogły pozwolić sobie na to koło. Regularna cena zestawu składającego z koła, uchwytu do smartfona/lampki LED została wyceniona na 590 dolarów! To bardzo dużo, mimo tego projekt uzyskał już konieczne finansowanie w serwisie crowdfundingowym. Szkoda tylko, że tak ciekawe rozwiązanie, jest za razem tak drogie i co za tym idzie, będzie dostępne tylko dla wąskiej grupy rowerzystów. Niestety.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu