Android

Jeden interfejs dla Androida i iOS od Google. Oto Flutter

Albert Lewandowski
Jeden interfejs dla Androida i iOS od Google. Oto Flutter
16

Android i iOS to dwa najpopularniejsze systemy operacyjne na świecie. Fani jednego i drugiego nie żyją ze sobą w specjalnej zgodzie i lubią wypominać swoim rywalom wady ich pupilka. W dodatku różnią się nie tylko aspektami technicznymi, ale również wyglądem. Za sprawą nowego frameworka autorstwa Google, Flutter, możemy doczekać się zunifikowanych interfejsów w programach.

Jeden dla dwóch

Dotychczas tworzenie oraz rozwijanie programów dla Androida oraz iOS wiązało się z korzystaniem z różnych frameworków odpowiadających za interfejs, różnych wytycznych odnośnie wyglądu oraz odmiennym kodem źródłowym. Ten problem dotyczył wszystkich deweloperów, pracujących nad obydwoma platformami.

Na uniwersalne rozwiązanie musieliśmy poczekać kilka lat. Tym jest właśnie framework Flutter, zaprezentowany już w zeszłym roku na konferencji Google I/O, umożliwiający szybkie stworzenie natywnej aplikacji dla dwóch najpopularniejszych systemów mobilnych. Dopiero teraz pojawiła się oficjalnie pierwsza wersja beta. Względem alphy, dodano m.in. wsparcie dla iOS, wyjustowany tekst czy możliwość dodania filmów.

Firma chwali się również poprawioną integracją z Dart 2, w którym można pisać daną aplikację. Obecnie dostępnych jest ponad 1000 pakietów, implementujących SQLite czy Facebook Connect. Warto wspomnieć, że również Fuchsia, rozwijany przez Google system operacyjny dla wszystkich urządzeń, wykorzystuje Flutter.

Przyszłość od Google

Jeżeli jesteście zainteresowani lub już korzystacie z Flutter, warto zaglądać tutaj i obserwować wszystkie nowe wersje. Jestem ciekaw, czy ten framework się przyjmie i czy uda mu się zunifikować wygląd programów dla dwóch platform. Sam pomysł firmy z Mountain View wydaje się być interesujący. Zresztą jeżeli nie uda mu się teraz, powinny czekać go chwile chwały wraz z premierą Fuchsii, ale na to jeszcze trochę poczekamy.

źródło: Google Developers Blog przez Android Police

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu