Hej, to nie jest tak, że Android Oreo jest w jakikolwiek sposób "brzydki". Jednak, z możliwości wykorzystania ciemnego motywu (co niesamowicie cieszyło mnie w sprzętach z OLED-ami) chętnie korzystałem z mobilnym Windows, brakowało mi go w iOS i niestety, ubolewałem nad jego brakiem w Androidzie. Wygląda jednak na to, że kiedyś Android zaoferuje mi możliwość łatwego przełączenia się na ciemną kolorystykę interfejsu... ale jeszcze nie teraz.
Nieliczni na razie użytkownicy Androida 8.1 Oreo (w tym ja - brawo, Nokia!) ustawiając ciemną tapetę ekranu głównego mogą "wywołać" automatyczne zastosowanie ciemnego motywu w centrum powiadomień oraz w liście aplikacji. Niestety, inne obszary interfejsu pozostają jasne i średnio to koresponduje z pożądaną m. in. przeze mnie stylistyką - od zawsze, gdy miałem taką możliwość wybierałem ciemne motywy - również dlatego, że mam w zwyczaju siedzieć do późna w nocy i bawić się telefonem. Jasny motyw zwyczajnie męczy moje oczy i staram się go unikać - w aplikacjach, w których dostępne są ciemniejsze barwy aktywuję je wręcz obowiązkowo.
Google było bliskie wysłuchania moich modlitw. Android kiedyś przyniesie takim użytkownikom jak ja przełącznik pozwalający na aktywowanie ciemnego motywu, ale na pewno nie od wersji P
Ciemny motyw / "night mode", jak zwał tak zwał będzie funkcjonował już nie jako automatyczny mechanizm, lecz opcja wbudowana w system operacyjny. Pracownik Google potwierdził, że trwają prace nad tym, aby oprogramowanie udostępniało użytkownikom możliwość przełączenia się między wiodącą kolorystyką w systemie. Niestety, szybko zdementowano tę informację i wygląda na to, że zawiodła komunikacja w zespole. W Androidzie P będzie można jedynie "testować" tryb nocny, ale nie wiadomo, czy w ogóle kiedykolwiek on pojawi się w systemie operacyjnym.
Nie wyjaśniono niestety w jaki sposób owe ustawienie wpłynie m. in. na inne aplikacje zainstalowane w telefonie. Bardzo prawdopodobne, że Google udostępni deweloperom odpowiednie narzędzia, które pozwolą aktywnie reagować programom na zmianę ustawienia wiodącego motywu: gdy tylko użytkownik wybierze ciemną kolorystykę, obsługujące to aplikacje zareagują na tę zmianę.
Obecnie, zmiana wiodącego motywu w systemie Android jest dostępna dla niektórych użytkowników korzystających z nakładek producenckich, a ci którzy takiej możliwości nie mają mogą wykorzystać do tego celu np. Substratum - wymaga to jednak "grzebania" w systemie operacyjnym i naturalnie, nie każdy użytkownik czuje się na siłach, aby to zrobić.
Ciemny motyw Androida na niektórych urządzeniach mógłby spowodować, że te skonsumują nieco mniej energii z akumulatora
Jednym z powodów, dla których na Lumiach z ekranami OLED wybierałem ciemny motyw to również mniejsze zużycie energii w akumulatorze. Warto przypomnieć, że w tego typu wyświetlaczach kolor czarny jest... absolutnie czarny - w IPS-ach podświetlany jest cały ekran przez cały czas jego działania. W przypadku OLED-ów niewymagane jest zastosowanie dodatkowego źródła światła. Jeżeli więc wybierzemy ciemny motyw, uda nam się oszczędzić nieco energii - szkoda, że Google ostatecznie wycofuje się z wprowadzenia go do Androida P.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu