Opaski fitness największy boom mają już za sobą. Jeszcze kilka lat temu niemal każdy miłośnik gadżetów który chciał spróbować swoich sił w prowadzeniu zdrowego trybu życia, zaczynał od wyboru odpowiednich akcesoriów. I jeżeli jeszcze o nich nie zapomnieliście, to Fitbit Charge 2 jest jedną z propozycji, którym powinniście przyjrzeć się bliżej. Nie ważne czy mówimy o aktualizacji opaski, czy dopiero rozpoczęciu przygody z nowym sprzętem!
Fitbit Charge 2 to jedna z ciekawszych opasek fitness, ale do ideału jej jeszcze brakuje
Fitbit Charge 2: lepiej, więcej, łatwiej
Fitbit Charge 2 to, jak możecie wnioskować po nazewnictwie, kolejne wcielenie wydanego kilkanaście miesięcy temu Fitbit Charge HR. W przeciwieństwie do niego jednak, tutaj mówimy o dużo bardziej przemyślanym, dopracowanym i praktycznym urządzeniu. I pierwsze zmiany widoczne są już na pierwszy rzut oka. Dużo większy, bardziej praktyczny w obejściu, ekran wita nas już na starcie, zaś moduł wymiennych pasków to rzecz, którą pokochają wszyscy miłośnicy dostosowywania urządzeń do swoich potrzeb i stylu. Był to krok, który według twórców miał sprawić, że będziemy sięgać po ich akcesorium dużo częściej. Nie zabrakło oczywiście dwóch typów pasków — w ofercie firmy są zarówno gumowe, jak i skórzane warianty.
Fitbit Charge 2: pierwsze wrażenie
Od dłuższego czasu akcesoria Fitbit stoją na wysokim poziomie wykonania — dlatego otwierając zręcznie wykonane, nieprzekombinowane pudełko, nie byłem ani trochę zdziwiony, że całość prezentuje się schludnie i jest nieprzekombinowana. W zestawie znalazło się miejsce dla opaski z podstawowym paskiem (u mnie — rozmiar L), ładowarki oraz podręcznej instrukcji. Jeżeli nie korzystaliście nigdy wcześniej z akcesoriów firmy, to waszym pierwszym krokiem będzie założenie konta w usłudze. Naturalnie jeżeli takowe posiadacie, wystarczy się tylko zalogować. No i tak — niezbędny będzie w tym celu smartfon bądź komputer. Na szczęście obie wersje są dopracowane w najdrobniejszych szczegółach: to kawał przejrzystego kodu, z którego naprawdę przyjemnie korzystać! Ale więcej o tym za chwilę.
Na co stać Fitbit Charge 2?
Zanim przejdziemy do właściwych funkcji związanych z pomiarem, słów kilka na temat tego co możemy odczytać na opasce. Nowy ekran pozwala na dużo więcej swobody i stwarza nowe możliwości. Możemy przełączać się między kilkoma tarczami i widokami z najbardziej interesującymi nas informacjami, a poza charakterystycznymi dla takich sprzętów "stuknięć" w ekran, dostaliśmy także fizyczny przycisk, za pośrednictwem którym możemy w drobnym stopniu sterować urządzeniem. I może to zabrzmi dość kuriozalnie, ale nareszcie — po tych wszystkich latach — sprzęt marki Fitbit doczekał się wskaźnika poziomu naładowania baterii. Wciąż nie mogę uwierzyć, że tak długo kazali nam na to czekać... Na opasce możemy teraz odczytywać także powiadomienia ze sparowanego smartfona i tabletu. Problem polega jednak na tym, że choć ekran jest dużo większy od poprzedników — w takiej formie... najzwyczajniej w świecie się nie sprawdza. To rozwiązanie nieporęczne i jakby trochę na siłę — i niewiele ma wspólnego z wygodą analogicznych funkcji na większych tarczach smartwatchów. Warto też mieć na uwadze, że podglądać możemy je tylko w momencie, kiedy ktoś się do nas próbuje dodzwonić, czy w momencie otrzymania powiadomienia — później znikają z opaski i do ich odczytania musimy sięgnąć po urządzenie, na które zostały dostarczone. A jakby tego było mało, ekran opaski ma problemy ze znakami diakrytycznymi, z których korzystamy w polskim alfabecie.
Kup Fitbit Charge 2 już dzisiaj. Kliknij!
Ćwiczymy, mierzymy i korzystamy z Fitbit Charge 2 na co dzień!
No dobrze, to skoro już wiecie co nieco na temat samej opaski, to teraz przejdźmy do ćwiczeń. Opaska to nie tylko krokomierz i pulsometr. To także narzędzie, które przeprowadzi nas przez treningi oddechowe. Trudno też przejść obojętnie obok cardio fitness, które na bieżąco analizuje to jaki tryb życia prowadzimy, opierając się na wprowadzonych przez nas danych związanych z płcią, wiekiem itd. Pod względem pomiarów opaska Fitbit Charge 2 raczej nie pozostawia wiele do życzenia — to wciąż ta sama półka, która bardzo fajnie sprawdza się w bojach. I prawdopodobnie pod tym względem wszyscy miłośnicy sportów będą więcej niż usatysfakcjonowani.
Fitbit Charge 2 na co dzień
Teoria swoje, a praktyka swoje. Od razu zaznaczę, że nie jestem miłośnikiem noszenia jakichkolwiek akcesoriów na nadgarstku — tyczy się to nie tylko opasek, ale także zegarków. Dlatego też mój odbiór może być trochę nieobiektywny, jednak... Fitbit Charge 2, mimo tego że prezentuje się naprawdę bardzo fajnie i trudno się gdziekolwiek przyczepić, w praktyce okazuje się wyjątkowo... niewygodnym. Podobnie jak jego zapinanie z zabezpieczeniem, które doprowadzało mnie do szewskiej pasji.
Kolejną sprawą jest kwestia baterii — firma przyzwyczaiła nas do tego, że ich urządzenia doskonale radzą sobie ok. 5-6 dni bez ładowania. Tutaj przy codziennym noszeniu, udało mi się przetrwać maksymalnie cztery dni na jednym ładowaniu — co jest wynikiem średnio satysfakcjonującym, biorąc pod uwagę to, że to już kolejna generacja która... w mojej opinii powinna radzić sobie lepiej. Szkoda. Tym bardziej, że Fitbit Charge 2 nie ma modułu GPS, który moglibyśmy obwiniać za nadmierny pobór prądu.
Największym "ale" w mojej opinii jest jednak to, że opaska nie jest wodoodporna. To że nie zapewni nam pomiarów przy pływaniu to pół biedy. Większym problemem jest jednak to, że trzeba go zdejmować przed prysznicem po treningu, a dodatkowo jeszcze uważać przy myciu dłoni. I w połączeniu z niewygodnym odpinaniem i zapinaniem paska daje nam kombinację, która... najzwyczajniej w świecie irytuje. I na dobrą sprawę po kilkunastu dniach testów, kompletnie straciłem zainteresowanie opaską po treningach. Wyjście na sport było jedynym momentem, w którym po nią sięgałem...
To nie jest urządzenie idealne, ale na pewno warte uwagi
Fitbit Charge 2 daleko do ideału. To jedna z fajniejszych opasek fitness z jakimi miałem do czynienia, jednak nie da się ukryć, że pewne elementy nie są tak dopracowane, jakbym tego oczekiwał. I mimo wysokiej jakości wykonania samego urządzenia, fajnych zmian w kwestii ekranu, wymiennych opasek i innych wprowadzonych usprawnień — trudno przejść obojętnie obok tego, co nie zagrało. Dla mnie to przede wszystkim niewygodne zapinanie no i fakt, że sprzęt nie jest wodoodporny. W czasach kiedy nawet o wiele smartfonów nie musimy się w tej kwestii obawiać, konieczność pamiętania o zdjęciu opaski fitness przed zanurzeniem wydaje się... przesadą. Urządzenie dostępne jest w polskich sklepach za ok. 650-700zł.
Sprawdź ofertę eMAG.pl na Fitbit Charge 2. Kliknij!
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu