Recenzja

ESET Internet Security - oto dlaczego potrzebujesz dobrego antywirusa

Jakub Szczęsny
ESET Internet Security - oto dlaczego potrzebujesz dobrego antywirusa
117

Mogłoby się wydawać, że program antywirusowy w komputerze nie jest koniecznie potrzebny. W Windows obecny jest przecież Defender, który co prawda dobrze radzi sobie ze znanymi zagrożeniami, ale przed wszystkim niestety nas nie uchroni. ESET udowadnia natomiast, że obecność pakietu ochrony przeciw wirusom powinna być standardem - ponadto wykracza ona poza ochronę tylko urządzenia, na którym jest zainstalowany.

Dobry program antywirusowy powinien nie tylko dobrze radzić sobie ze wszelkimi zagrożeniami czyhającymi na użytkowników, ale również być absolutnie bezproblemowy, intuicyjny i co ważne - kompletny. Skaner to obecnie tylko jeden z elementów współczesnego pakietu, absolutna podstawa, która powinna być obecna w każdym narzędziu tego typu. Ważne jest to, aby program antywirusowy oferował ponadto bardzo rozszerzone formy ochrony przed różnorakimi formami zagrożeń. ESET Internet Security obiecuje nie tylko bezproblemowość, ale również wspomnianą wyżej kompletność narzędzi. Mając ten pakiet w swoim komputerze nie musimy się już właściwie niczego obawiać - o ile oczywiście zachowamy zdrowy rozsądek i pozwolimy ESET-owi działać w każdej sytuacji.

ESET Internet Security odpowiada na aktualne problemy użytkowników. Ataki skryptowe, ransomware oraz "wirusy bankowe" to zdecydowanie najgroźniejsze formy uprzykrzania życia osobom, które korzystają z komputerów

Firma ESET na 2018 rok wydała na rynek ulepszone wersje swoich pakietów antywirusowych. Dla użytkowników domowych oraz małych firm (1-4 stacje robocze) przeznaczono pakiet ESET Internet Security, który stanowi kompletny pakiet bezpieczeństwa charakteryzujący się między innymi monitorem sieci domowej, skanerem UEFI oraz ułatwiającym zarządzanie aktywnymi usługami menedżerem licencji. Ponadto, w ESET Internet Security znajdziemy także funkcję Anti-Theft, która przyda nam się w sytuacji, gdy urządzenie zostanie skradzione lub zagubione. Warto dodać, że z produktów ESET korzysta obecnie już 4 miliony Polaków - to zdecydowanie jeden z popularniejszych pakietów bezpieczeństwa nad Wisłą.

Przy okazji, ESET Internet Security to program bardzo prosty w obsłudze - nie wymaga właściwie żadnej specjalistycznej wiedzy na temat bezpieczeństwa informatycznego, czy też najnowszych trendów w dziedzinie wirusów, czy możliwych ataków cybernetycznych. Proste kreatory prowadzą użytkowników przez procesy instalacji oraz konfigurowania programu antywirusowego właściwie za rączkę nie bombardując ich niezrozumiałymi dla nich informacjami. Mały stopień skomplikowania ESET Internet Security nie oznacza natomiast, że jest on ograniczony - wręcz przeciwnie. Mamy do czynienia z prawdziwym kombajnem, dzięki któremu uda nam się uszczelnić nasze zabezpieczenia na tyle, by nie martwić się już więcej o nasze dane.

ESET Internet Security jest absolutnie bezproblemowy. Ten program nie spowoduje, że Twój komputer nagle zwolni

Jednym z poważniejszych zarzutów względem programów antywirusowych jest to, że najczęściej spowalniają one komputery. ESET udowadnia, że tak nie musi się dziać. Sam program jest doskonale zoptymalizowany dla systemu Windows i jego główny proces nie zużywa mnóstwa zasobów dostępnych w komputerze. Rutynowe skanowanie odbywa się głównie w trakcie bezczynności - załóżmy, gdy robimy sobie przerwę od pracy, wychodzimy na papierosa, a komputer jest cały czas włączony. Wtedy, ESET Internet Security dokładnie sprawdza wszystkie dane pod kątem obecności w nich zagrożeń - bez szkody dla wydajności maszyny. Gdy wracamy do pracy, operacja jest przerywana. Brzmi bardzo prosto i takie właśnie jest.

Dzięki odpowiedniej optymalizacji pakietu, nawet skanowanie plików pobranych z internetu nie trwa długo i nie wpływa negatywnie na szybkość pracy komputera. Tutaj należy się firmie ESET ogromny plus - odkąd sam mam zainstalowany ten program antywirusowy, nie zauważyłem, żeby maszyna zwolniła, albo zaczęła zachowywać się inaczej. A nie dysponuję mocarnym sprzętem - w środku mojego ultrabooka "tyka" sobie pierwszy Core-M wspierany przez 4 GB pamięci RAM.

ESET Internet Security nie jest skomplikowany. Ale funkcji w nim Wam nie zabraknie

Skaner antywirusowy i mechanizmy antyspyware zapewniają proaktywną ochronę przed znanymi, ale także nieznanymi zagrożeniami. Warto zwrócić uwagę na rozbudowany, zaawansowany skaner pamięci, który jest w stanie rozpoznać oraz zlikwidować nawet takie złośliwe programy, które są zaszyfrowane lub wielokrotnie spakowane. Wysoka sprawność w trakcie skanowania plików w komputerze jest zapewniona przez ESET Live Grid - system oparty na chmurze obliczeniowej, w której powstają "listy bezpiecznych plików". Informacje te są zbierane od innych użytkowników produktów ESET.

ESET Internet Security oprócz tego oferuje mnóstwo przydatnych narzędzi dla użytkowników. Wysoka optymalizacja programu powoduje, że działa on sprawnie nawet na starszych, gorzej wyposażonych maszynach. Użytkownicy laptopów nie powinni obawiać się, że zainstalowanie programu antywirusowego ESET spowoduje, że bateria będzie starczała na nieco mniej czasu. Pakiet potrafi przesunąć moment aktualizacji silnika detekcji do czasu, aż komputer zostanie podłączony do źródła zasilania. Ograniczy również rutynowe działania na czas pracy sprzętu tylko w oparciu o baterię.

Gracze, którzy dbają o swoje bezpieczeństwo w sieci mogą aktywować "tryb gracza", w ramach którego działanie pakietu ESET będzie odbywało się znacznie "dyskretniej". Nie będę pojawiały się żadne powiadomienia z programu - takie, które mogłyby zatrzymać działanie aplikacji w trybie pełnoekranowym.

Oprócz tego, ESET Internet Security aktywnie skanuje wszelkie nośniki wymienne podłączane do urządzenia, a także sprawdza, czy nie próbują one kopiować prywatnych informacji użytkownika bez jego wiedzy. Możliwe jest pełne zablokowanie możliwości działania nośników wymiennych w komputerze. Program antywirusowy pełni także funkcję firewalla, który blokuje niepowołanym osobom dostęp do komputera przez sieć, a także jest w stanie chronić... kamerę internetową. Jej zalepianie od teraz po prostu nie będzie potrzebne - ESET Internet Security sprawdzi wszelkie procesy, które odwołują się do tego komponentu i ostrzeże użytkownika o nieautoryzowanej próbie dostępu do niego.

Ransomware? Z ESET Internet Security nie musicie się tego obawiać

Zdecydowanie "najmodniejszymi" obecnie zagrożeniami są te, które nazywa się ransomware. Po udanym przedostaniu się do komputera ofiary powodują one zaszyfrowanie zawartości dysku twardego i żądają od użytkownika zapłacenia okupu celem odzyskania wszystkich plików. Jak chronić się przed takimi wirusami? ESET Internet Security blokuje takie złośliwe programy. W przypadku nowych, nieznanych wcześniej zagrożeń nieodzowne są ochrona przed atakami skryptowymi: wykrywając te programy, które próbują skorzystać z Windows PowerShell i uniemożliwia im wykonanie niekorzystnych dla użytkownika operacji. Ponadto, mechanizm HIPS odpowiada za skuteczne kontrolowanie działania konkretnych aplikacji i jednocześnie chroni najważniejsze elementy systemu operacyjnego. Ponadto, jeżeli użytkownik sobie tego życzy, jest w stanie wprowadzić bardzo restrykcyjne reguły odnośnie modyfikacji rejestru systemowego. Mało tego, ESET Internet Security wyposażono w skaner UEFI - dzięki temu wykryte zostaną również te zagrożenia, które ładują się jeszcze przed pełnym uruchomieniem systemu operacyjnego.

Zostańmy chwilę przy skanerze UEFI - to rozwiązanie było rozwijane w Polsce przy udziale polskich programistów. Dzięki temu, że w naszym kraju od 2008 roku działa biuro badawczo-rozwojowe firmy ESET, nad projektem czuwają również "nasi" programiści. Polski oddział odpowiada za rozwój silnika antywirusowego, tworzone są także nowe funkcjonalności w ramach pakietu. Co więcej, biuro zajmuje się także analizą zagrożeń - to właśnie tutaj opisuje się, kategoryzuje i rozpoznaje zupełnie nowe, nieznane wcześniej zagrożenia.

Jeżeli dobrze pamiętacie przypadek Petya / NonPetya, zapewne wiecie, że ów wirus rozsiewając się w sieciach lokalnych korzystał z luk w protokołach sieciowych. ESET Internet Security w ramach swojego firewalla blokuje również te ataki, które polegają na podatnościach opartych o dziurawe protokoły. Nawet, jeżeli w naszej sieci znajdzie się urządzenie, które próbuje infekować inne urządzenia właśnie w taki sposób, my będziemy w pełni chronieni.

Co dzieje się w mojej sieci domowej? ESET Internet Security aktywnie analizuje również tę sferę

Nowością w kolejnej wersji pakietu ESET Internet Security jest monitor sieci domowej, który sprawdza, czy poszczególne elementy infrastruktury są odpowiednio chronione. Skaner spróbuje włamać się do routera (wykorzystując bardzo proste hasła lub domyślne dane logowania do paneli administracyjnych) i oceni, czy jest to zadanie proste, czy też wymaga nieco większego zaangażowania. Sprawdzi ponadto, czy oprogramowanie routera jest aktualne i czy nie występują pewne luki w podłączonych sprzętach. Warto pamiętać o tym, by skanowanie przeprowadzać tylko w sieci domowej (nigdy nie powinniśmy tego robić poza nią!). Ponadto, w przypadku podłączenia się do sieci publicznej, program zasugeruje wzmocnienie ochrony komputera i sprawia, że urządzenie staje się dla innych użytkowników niewidoczne.

Bankowość internetowa pod szczególnym nadzorem

Wiele ataków cyberprzestępców bazuje na wykradaniu danych bankowych użytkowników. Możliwości jest sporo - od automatycznych programów przekierowujących ruch przez fałszywe strony, aż po keyloggery. W takich przypadkach, ESET Internet Security również nam pomoże. Producent tworzy własną bazę adresów oraz informacji o stronach internetowych fin-tech i jeżeli witryna odwiedzona przez użytkownika nie jest zgodna ze wzorcem, zostaje zablokowana. Ponadto, jeżeli w komputerze znajdzie się keylogger, korzystając ze specjalnie zabezpieczonej przeglądarki wewnątrz pakietu ESET, można uniknąć wykradzenia newralgicznych informacji logowania.

Skradziony / zagubiony laptop? Z ESET Internet Security to nie będzie problemem

ESET Internet Security oferuje również możliwość odnalezienia zagubionego lub skradzionego urządzenia. Bazując na informacjach o pobliskich sieciach Wi-Fi, program ustali na mapie przybliżoną lokalizację sprzętu, a ponadto dostarczy dziennik aktywności - korzystając z kamery internetowej zrobi zdjęcia "nowemu właścicielowi" i dostarczy je wprost do użytkownika. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, można wysłać wiadomość do znalazcy celem usprawnienia procesu odzyskania komputera.

Według nas to zdecydowanie najlepsza tego typu propozycja na rynku

ESET udowadnia, że ochrona antywirusowa to za mało, aby mówić o pełnym bezpieczeństwie komputera. Pakiet ESET Internet Security odznacza się nie tylko wysokim poziomem zabezpieczeń, ale również bogatym wachlarzem wartości dodanych do pakietu - ochrona komputera w przypadku kradzieży lub zagubienia, rozszerzone zabezpieczenia przed ransomware, czy też rozwiązania skierowane do osób korzystających z bankowości elektronicznej to niesamowite zalety. Warto zwrócić uwagę na monitor sieci domowej - również w kontekście urządzeń IoT, które jak dobrze wiadomo - również mogą zostać zaatakowane i wciągnięte do botnetu.

Wypróbuj bezpłatną wersję testową najnowszego ESET Internet Security

Jeżeli zainteresował Cię opisywany przez nas produkt, zachęcamy do zapoznania się z wersją testową pakietu ESET Internet Security. Bezpośredni link do instalatorów znajdziecie tutaj.

Mamy dla Was 10 licencji na ESET Internet Security!

Razem z firmą DAGMA - oficjalnym dystrybutorem produktów ESET w Polsce organizujemy specjalnie dla Was konkurs, w którym możecie otrzymać roczną licencję na pakiet ESET Internet Security. Wystarczy, że odpowiecie na pytanie: "Teraz już wiesz wszystko o pakiecie ESET Internet Security. W jaki sposób pomógłby Tobie w codziennym korzystaniu z komputera?" umieszczając swoje propozycje w komentarzach pod tekstem. Do dzieła!

Regulamin konkursu - znajdziecie go tutaj!

-

Recenzja produktu ESET Internet Security powstała we współpracy z firmą DAGMA Sp. z o.o., oficjalnym dystrybutorem rozwiązań ESET w Polsce.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu