Polska

Polacy informatyzują Afrykę: Asseco z kolejnym kontraktem na Czarnym Lądzie

Maciej Sikorski
Polacy informatyzują Afrykę: Asseco z kolejnym kontraktem na Czarnym Lądzie
Reklama

Polska firma informatyzująca Afrykę? Niektórzy stwierdzą, że to dobry żart i świetny materiał na memy, ale do sprawy trzeba podjeść poważnie. Do zgarnięcia są duże kontrakty opiewające na miliony dolarów, a Polacy wyciągają po nie ręce. Dobrym przykładem Asseco - nasz gigant z działki IT od kilku lat potwierdza, że jest zainteresowany Czarnym Lądem i dostarcza kolejne dowody. Najświeższe doniesienia dotyczą kontraktu w Etiopii.

Asseco jest świetnie kojarzone na polskim rynku, wykonuje tu sporo zamówień, ale działa też poza granicami naszego kraju. Aby ułatwić sobie ekspansję, korporacja tworzy spółki-córki i przejmuje. Pisaliśmy o nabyciu rosyjskiej spółki za 28 mln dolarów, pojawił się także wątek przejęcia portugalskiego biznesu za blisko 22 mln euro:

Reklama

Jej łupem padł pakiet kontrolny w portugalskiej spółce Exictos SGPS. W 2014 roku przychody spółki wyniosły ponad 40 mln euro, a zysk netto prawie 5 mln euro. Biznes jest ponoć solidny, w siedzibie firmy w Lizbonie pracuje 220 osób specjalizujących się w tworzeniu i wdrażaniu oprogramowania dla sektora bankowego. W tym miejscu warto podkreślić istotną rzecz: firma dostarcza rozwiązania IT w Portugalii oraz w krajach portugalskojęzycznych położonych w Afryce.

W przywołanym wpisie zwracałem uwagę właśnie na działalność Asseco w Afryce, podkreślałem, że gigant działa już w Etiopii oraz Nigerii. Wypada napisać, że w tym pierwszym kraju udało się podpisać kilka lat temu ważny kontrakt:

Współpraca Asseco Poland z Information Network Security Agency została zapoczątkowana w kwietniu 2013 r. Obejmuje działania na rzecz budowy nowoczesnego rynku energii w Etiopii, w ramach których dostarczone i wdrożone zostanie autorskie oprogramowanie Asseco Utility Management Solutions. Wartość umowy wyniosła 7,4 mln USD. Jak dotąd jest to największy w historii kontrakt polskiej firmy na systemy IT w Afryce.[źródło]

Do sprawy wracam, ponieważ polska korporacja zdobyła kolejny kontrakt w Etiopii. Kontynuowana będzie współpraca z INSA, prace mają potrwać kilka kwartałów, a wartość projektu wynosi 1,3 mln dolarów.

INSA to etiopska organizacja rządowa z siedzibą w Addis Abebie, która skupia się na bezpieczeństwie narodowym, budowaniu kompetencji IT i realizacji przedsięwzięć informatycznych w tym kraju. Asseco Poland podpisało z nią nowy kontrakt, obejmujący szereg zadań, takich jak consulting w obszarze budowy rozwiązań klasy ERP oraz billingu dla sektora energetyki, a także dostarczenie oprogramowania typu Document Management System. Jego głównym wykonawcą jest Asseco Poland, które będzie współpracowało z innymi spółkami z grupy kapitałowej - DahliaMatic oraz Asseco Lithuania. [źródło]

Ktoś stwierdzi, że kontrakt za milion dolarów nie robi wielkiego wrażenia i w jakimś stopniu będzie miał rację. Ale trzeba do tego podejść z różnych stron: najważniejsza nie jest kwota, lecz fakt, iż Etiopia zdecydowała się ponownie na współpracę z Asseco. Oznacza to, że klient był zadowolony z wykonania wcześniejszego projektu. Realizacja kolejnych zadań, nawet tych małych, prowadzi natomiast do budowania i umacniania marki - nie tylko w Etiopii i nie tylko w sektorze IT. Warto wspomnieć, że to właśnie w tym kraju duży kontrakt realizuje Ursus:

12 maja etiopska spółka METEC otworzyła montownię ciągników Ursus. Uruchomienie montowni wiąże się z realizacją podpisanego w 2013 r, kontraktu na dostawę 3000 ciągników, wyposażenie centrów serwisowych w Etiopii oraz dostawę części zamiennych. Uroczystego przecięcia wstęgi w czasie otwarcia zakładu dokonali Dlamini Zuma, przewodnicząca Komisji Unii Afrykańskiej oraz Lech Wałęsa, były prezydent RP.[źródło]

Reklama

Pozornie niezwiązane ze sobą biznesy, ale one mogą się wzajemnie nakręcać. Tworzony jest brand "Polska", który może się dobrze kojarzyć firmom w Etiopii oraz w innych krajach afrykańskich. Czy warto starać się o rozpoznawalność na tym kontynencie? W jednym z tekstów przekonywałem, że tak - Czarny Ląd czeka boom demograficzny i gospodarczy:

O ile teraz kontynent ten zamieszkuje około 1,1 mld ludzi, o tyle pod koniec wieku może to już być blisko 4,5 mld. Oczywiście trzeba pamiętać, że mowa o prognozach. Załóżmy jednak, że znajdą one potwierdzenie w rzeczywistości – w takim wypadku za około 25 lat Afrykę będzie już zamieszkiwać ponad 2 mld osób.[źródło]

Reklama

Polskie firmy muszą zwracać uwagę na Afrykę, przykłady Ursusa i Asseco powinny działać na wyobraźnię. Pojawią się oczywiście głosy, że ekspansja tam nie jest prosta, ale w odpowiedzi można postawić pytanie: a gdzie jest łatwo...?

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama