11

Firefox OS – podejście drugie. Nadchodzą nowe smartfony i rozwiązania

Czy Firefox OS był porażką roku 2013? Okazuje się, że wszystkie dywagacje na ten temat można włożyć między bajki. Producenci wcale się nie przestraszyli mobilnego liska i dalej inwestują w urządzenia z nim na pokładzie. Sam system również ma w najbliższym czasie doczekać się szeregu usprawnień programowych. Czy właśnie powstaje nowy król low-endu? Mozilla nigdy […]

Czy Firefox OS był porażką roku 2013? Okazuje się, że wszystkie dywagacje na ten temat można włożyć między bajki. Producenci wcale się nie przestraszyli mobilnego liska i dalej inwestują w urządzenia z nim na pokładzie. Sam system również ma w najbliższym czasie doczekać się szeregu usprawnień programowych. Czy właśnie powstaje nowy król low-endu?

Mozilla nigdy nie kryła, że jej platforma jest w szczególności adresowana do segmentu low-endowego. Tak też prezentowały się pierwsze słuchawki pracujące pod jej kontrolą. Alcatel i ZTE najwyraźniej są usatysfakcjonowani z fundacją, bo na targach MWC zaprezentowali szerokie portfolio nowych urządzeń. Czy rok 2014 będzie należał do Mozilli?

Alcatel do swojej oferty w tym roku wprowadzi aż cztery urządzenia: trzy smartfony oraz tablet. Model Fire C to najsłabszy z nowych gadżetów. Wyposażony w ekran 3,5 cala o rozdzielczości 320 x 480 px zdaje się mocno przypominać niesławnego One Touch Fire. Na szczęście pod maską tym razem znajdziemy dwurdzeniowego Qualcomma z zegarem 1,2 GHz wspieranego przez 512 MB RAM-u, co daje nadzieje na znacznie lepszy komfort użytkowania. Na dane użytkownika przeznaczono 4 GB pamięci flash (+ MicroSD), a całość zasili bateria 1300 mAh.

fire_c

Podobnie prezentują się dwa pozostałe smartfony. Fire E to 4,5-calowy ekran IPS qHD, dwa rdzenie o taktowaniu 1,2 GHz, 512 MB RAM-u i 4 GB ROM, aparat 5 Mpix oraz bateria 1700 mAh. Fire S różni się od poprzednika czterordzeniowym układem 1,2 GHz, modułem łączności LTE Cat4, aparatem 8 Mpix oraz obsługą NFC. Ogólnie wygląda to na kompleksową ofertę do różnych zastosowań. Miłośnicy high-endów pewnie nie znajdą tutaj zbyt wiele dla siebie, ale wszyscy pozostali powinni odczuć delikatne zainteresowanie.

2014-02-26_113021

Ofertę Alcatela dopełnia tablet Fire 7. To również typowo low-endowe urządzenie. Ekran o przekątnej 7 cali połączono z rozdzielczością 540 x 960 px (qHD), a całość napędza dwurdzeniowy procesor 1,2 GHz. Dodatkowo wyposażono go w dwie kamerki – tylną 2 Mpix i przednią VGA. Innych szczegółów nie znamy, ale już na tej podstawie można stwierdzić, że pierwszy tablet z Firefox OS będzie raczej rozczarowywał. A już myślałem, że Alcatel wyciągnął jakieś wnioski. Z drugiej strony, jeżeli urządzenie trafi do sprzedaży w śmiesznie niskiej cenie, może to wszystko mieć jakiś sens. Sam jestem ciekaw rezultatów.

zte_open_c_1

Do walki w segmencie Firefox OS dołącza też ZTE. Tutaj zobaczymy dwie nowe słuchawki: ZTE Open C oraz Open II. Pierwszy z nich to typowy przedstawiciel najniższej półki cenowej. Zastosowano tutaj 4-calowy ekran o rozdzielczości 480 x 800 px oraz dwurdzeniowego Snapdragona 200 z zegarem 1,2 GHz. Wspiera go 512 MB RAM-u i 4 GB pamięci flash. Z tyłu znajdziemy aparat 3 Mpix, a za zasilanie odpowiada ogniwo 1400 mAh. Niewiele należy się również spodziewać po drugiej ze słuchawek. Open II to raczej ewolucja w stosunku do modelu, który trafił na rynek w ubiegłym roku. Znajdziemy tutaj 3,5-calowy ekran o rozdzielczości 320 x 480 px, dwurdzeniowego Snapdragona 200 1,2 GHz, 256 MB RAM-u i 2 GB pamięci wewnętrznej. Specyfikację dopełnia aparat 2 Mpix i bateria 1150 mAh.

Na tym nowości nie koniec, bo do grona partnerów Mozilli dołączają też LG i Huawei. Koreański producent wprowadzi model Fireweb, o którego specyfikacji właściwie nic nie wiemy. Chińczycy zaatakują natomiast ze smartfonem Y300 wyposażonym w 4-calowy ekran (800 x 480 px), dwurdzeniowego Snapdragona 200, 512 MB RAM-u i kamerki 5 Mpix oraz VGA.

flame

Dopełnieniem oferty będzie model referencyjny – Firefox OS Flame, w którym zastosowanie znajdzie ekran o przekątnej 4,5 cala (854 x 480 px), dwurdzeniowy Snapdragon 200 (Mozilla chyba ma jakąś korzystną umowę z Qualcommem, skoro we wszystkich nowych modelach znajdziemy ten sam układ), 1 GB RAM-u, dwie kamery i moduł NFC.  Urządzenie zostanie przystosowane do potrzeb programistów, a więc będzie możliwe tutaj regulowanie dostępnej pamięci RAM tak, by możliwe było opracowanie programów efektywnie działających również na słabszych modelach.

Czy ktoś potrzebuje słuchawek o tak słabej specyfikacji? Okazuje się, że tak. Dziś za ok. 300-400 złotych możemy mieć smartfona Manty czy Goclever często z czterordzeniowym układem MediaTek, Androidem 4.2 i 1 GB RAM-u. W przeciwieństwie do słuchawek z Firefox OS nie są one jednak dostępne u operatorów za złotówkę, a to tutaj znajduje się furtka do polskich klientów. Nie ukrywajmy też, że kraj nad Wisłą nie jest priorytetowym regionem dla Mozilli. O wiele więcej tanie smartfony mogą zdziałać w Ameryce Południowej czy Afryce, gdzie za zaawansowaną elektronikę płaci się znacznie więcej niż zarabia.

Sam Firefox OS również ma przejść w najbliższym czasie pewne przeobrażenia. Mozilla w wyniku współpracy z izraelskim EverythingMe chce nieco przekształcić ekran domowy swojej platformy, aby przypominał launcher, który niebawem zawita na Androidzie. Poprawiona zostanie również responsywność oraz płynność działania, a systemowa klawiatura zostanie wyposażona w mechanizm podpowiadania. Mozilla chce również wprowadzić wsparcie dla frameworka Adobe PhoneGap, co ma znacząco ułatwić przepisywanie aplikacji z innych systemów i tym samym rozszerzyć bazę mobilnego liska.

Firefox OS dopiero zaczyna swoją przygodę na rynku mobilnym. Ma konkretny cel i grupę docelową. Teraz wystarczy konsekwentnie przekuwać to w sukces.