Mobilny dział Intela prężnie się rozwija, a kolejne premiery (vide Bay Trail) dowodzą, że niebieski producent nie powiedział jeszcze ostatniego słowa ...
Nowe 64-bitowe procesory Intel Atom oraz LTE nowej generacji. Oto nowości Intela z MWC
Mobilny dział Intela prężnie się rozwija, a kolejne premiery (vide Bay Trail) dowodzą, że niebieski producent nie powiedział jeszcze ostatniego słowa i prędzej czy później stanie w szranki o palmę pierwszeństwa z gigantami segmentu ARM, czyli Qualcommem i Mediatek. Na targach MWC w Barcelonie zaprezentowano kolejne nowości, które mają przybliżyć ten cel.
Na wystąpieniu Intela zobaczyliśmy dwa nowe procesory mobilne. Dwurdzeniowy Intel Atom Z3480 2,13 GHz („Merrifield”) to przeznaczony dla urządzeń z Androidem układ SoC oparty na 22-nm architekturze Silvermont. Wyposażono go w układ graficzny PowerVR Series 6, a także przystosowano do współpracy z architekturą 64-bitową. Zresztą Intel niejednokrotnie już potwierdzał, ze wszystkie jego procesory Intel Atom są już gotowe na 64-bitowego Androida, co zdecydowanie wyróżnia go na tle innych producentów. Co istotne, jest to pierwszy układ wyposażony w technologię Intel Integrated Sensor, co ma przełożyć się na bardziej inteligentne zarządzanie czujnikami i sensorami w urządzeniu. W rezultacie urządzenie będzie działać bardziej sprawnie i dłużej bez ładowania. Pierwsze urządzenia z nowym układem miałyby pojawić się na początku drugiego kwartału bieżącego roku.
Drugi z procesorów Intel Atom nosi nazwę kodową „Moorefield”. Pierwsze urządzenia na nim bazujące mają zadebiutować dopiero w drugiej połowie bieżącego roku. Nie znamy zbyt wielu szczegółów poza tym, że układ będzie dysponował czterema rdzeniami o taktowaniu 2,3 GHz, ulepszonym układem graficznym oraz wsparciem dla szybszej pamięci RAM. Nowy układ ma być też zoptymalizowany pod kątem współpracy z platformą LTE Intel XMM 7260. I tutaj docieramy do kolejnej nowości.
Niebieski producent chce wprowadzić łączność w standardzie LTE na wyższy poziom. Nowa jednostka zaoferuje agregację pasm (obsługa 23 kombinacji CA w jednym układzie), szybkości z kategorii 6 i obsługę TDD LTE i TD-SCDMA. Jak to wygląda w praktyce? Prędkość układu 7260 to 300 Mb/s przy pobieraniu i 50 Mb/s przy wysyłaniu. Jednocześnie nieco starszy model 7160 ma już współpracować z 70 procentami sieci LTE na całym świecie. Już niebawem urządzenia wyposażone w ten konstrukcje trafią do oferty m.in. Acera, ASUS-a, Della, Lenovo i Samsunga.
Intel rozwija się również software'owo. Już niebawem w Google Play ma zadebiutować mobilny pakiet zabezpieczający McAfee Mobile Security (markę niebawem czeka rebranding, swoją drogą). Wkrótce potem zobaczymy też takie narzędzia, jak Intel Integrated Native Developer Experience oraz Intel System Studio 2014, które mają wesprzeć tworzenie nowych aplikacji mobilnych.
Ostatnie premiery wskazują, że Intel jest coraz bliżej rynku mobilnego. Szczególnie to widać w ofercie tajwańskiego ASUS-a, gdzie praktycznie wszystkie Fonepady są napędzane przez układy Intel Atom, a Bay Trail króluje na niezwykle popularnym Transformer Booku T100. Obecny rok przyniesie najwyraźniej kolejne premiery - również ze stajni Della i Lenovo. To dość osobliwe, bo obaj Ci producenci podobnie jak Intel dość późno zwrócili się w kierunku rynku mobilnego i teraz muszą nadrabiać zaległości. Zawarcie sojuszu w tej sytuacji wydaje się zatem najlepszym możliwym rozwiązaniem. Choć Intel na tym nie poprzestaje i wśród nowych partnerów ma znaleźć się również chiński Foxconn.
Nowe układy zapowiadają się ciekawie, choć nie zapominajmy, że zarówno Qualcomm jak i Mediatek również mają duże plany na kolejne kwartały. Walka nabierze zatem rumieńców. I dobrze. Oby tylko nie było to starcie, które upłynie pod znakiem rdzeni i gigaherców, bo dziś typowy Kowalski martwi się raczej tym, jak przeżyć trzy dni bez ładowarki, a nie liczbą klatek na sekundę wyświetlanych w nowej edycji gier Gameloftu.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu