Może i strony internetowe nie wyglądały kiedyś zbyt atrakcyjnie, ale podczas odwiedzin nie czekało na nas tyle niespodzianek i swego rodzaju pułapek. Jak automatycznie odtwarzane wideo z dźwiękiem, nad którymi czasami trudno zapanować.
Odtwarzane znienacka wideo z dźwiękiem? Firefox je wkrótce wyciszy
Opcja wyciszania dowolnych kart w przeglądarce dzięki niewielkiemu przyciskowi naprawdę mi się spodobała. W przypadku nagłego (i głośnego) dźwięku nieznanego pochodzenia, można łatwo opanować sytuację i po prostu jednym kliknięciem pozbyć się hałasu. Następnym krokiem jest oczywiście namierzenie źródła dźwięku i odpowiednie zachowanie się wobec sytuacji, na przykład zatrzymanie odtwarzania lub zamknięcie okienka.
Firefox zablokuje dźwięki w automatycznie odtwarzanych wideo
Mozilla zdecydowała, że problem nagłych dźwięków w automatycznie odtwarzanych wideo trzeba rozwiązać nieco inaczej - w najnowszej wersji przeglądarki, oznaczonej numerkiem 66, pojawia się nowa funkcja, która w ramach ustawień witryny i przyznanych jej zezwoleń, pozwala na zablokowanie samoczynnie uruchamiającego się dźwięku.
By z niej skorzystać należy kliknąć na ikonę strony (w pasku adresu), gdzie odtwarzane są samoczynnie wideo (np. YouTube) i w sekcji "Uprawnienia" zablokować automatycznie startujący dźwięk. Jedynym wyjątkiem są strony, które korzystają z technologii WebRTC i z dostępu do mikrofonu oraz kamery do wideorozmów - takie odstępstwo od reguły chyba nie zaskakuje. Warto dodać, że odtwarzanie wideo wciąż będzie się odbywało, co może mieć wpływ na zużycie transferu internetu mobilnego, ale przynajmniej obejdzie się bez niemiłych niespodzianek.
W ostatnim czasie każda z przeglądarek prezentowała kolejne funkcje pozwalające czerpać więcej radości z przeglądania sieci i umożliwiające unikać irytujących sytuacji, jak wyskakujące okienka, automatycznie odtwarzane filmy, nachalne reklamy i tak dalej.
Nikogo chyba nie dziwią takie działania twórców Chrome, Opery czy Firefoksa - projektanci stron coraz częściej sięgają po drastyczne rozwiązania, które pozwolą na przykład zwiększyć ruch na stronie lub przyciągnąć uwagę użytkownika na dłużej. Efekty bywają jednak odwrotne od zamierzonych, bo na stronach sięgających po takie dodatki nie mam żadnych skrupułów, by skorzystać z blokera reklam i innych dodatkowych treści.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu