Startups

FiLIP – pierwszy smartwatch dla dziecka

Tomasz Krela
FiLIP – pierwszy smartwatch dla dziecka
8

Przywykliśmy do tego, że większość gadżetów jest skierowana do młodzieży lub dorosłych fanów zdobyczy nowych technologii. Jednak coraz częściej produkty z danej kategorii urządzeń są projektowane również z myślą o najmłodszych użytkownikach – dzieciach. Tak też stało się w przypadku inteligentnych z...

Przywykliśmy do tego, że większość gadżetów jest skierowana do młodzieży lub dorosłych fanów zdobyczy nowych technologii. Jednak coraz częściej produkty z danej kategorii urządzeń są projektowane również z myślą o najmłodszych użytkownikach – dzieciach. Tak też stało się w przypadku inteligentnych zegarków. Na rynku pojawił się pierwszy model smartwatch FiLIP, zaprojektowany z myślą o dzieciach, jak i rodzicach, którzy chcą dbać o bezpieczeństwo najmłodszych członków rodziny.

FiLIP jest przede wszystkim zegarkiem dedykowanym dzieciom. Tym samym został zaprojektowany tak, by jego obsługa była możliwe mało skomplikowana, a samo urządzenie atrakcyjne dla dzieci, wytrzymałe i wygodne w użytkowaniu. Jak każdy szanujący się smartwatch, FiLIP musi łączyć ze sobą zarówno funkcje zegarka, jak i telefonu komórkowego.

Użytkownik tego urządzenia może wykonywać połączenia do 5 wcześniej zdefiniowanych numerów telefonów, a także odbierać połączenia od rodziców, rodzeństwa, czy innych osób posiadających numer telefonu. Zegarek to również lokalizator dziecka. Dzięki dedykowanej aplikacji mobilnej możliwe jest zlokalizowanie syna lub córki. Aplikacja pozwala również wysyłać krótkie wiadomości.

Należy zwrócić uwagę na możliwość zdefiniowania bezpiecznych stref, w których przebywać może dziecko. Dla przykładu może to być szkoła, świetlica, czy nasz dom. Gdy dziecko opuści strefę bezpieczeństwa, rodzic natychmiast zostanie o tym powiadomionym poprzez aplikację mobilną.

Na tym nie kończą się funkcje, które mają zapewnić bezpieczeństwo dziecku. Gdy znajdzie się w sytuacji zagrożenia, będzie mogło w każdej chwili powiadomić o tym opiekunów i wezwać pomoc. W tym celu wystarczy, by wcisnęło na 3 sekundy jeden z dwóch przycisków zegarka. W tym momencie zegarek rozpocznie proces łączenia z pierwszym numerem telefonu znajdującym się na zdefiniowanej liście. Gdyby jednak nie udało się nawiązać połączenia, FiLIP będzie próbował połączyć się z kolejnymi numerami z listy. Jeśli opiekun korzysta z aplikacji mobilnej, oczywiście niezwłocznie zostanie powiadomiony również o wzywaniu pomocy poprzez notyfikacje w smartfonie. W tym samym momencie, gdy dziecko rozpocznie proces wzywania pomocy, zegarek rozpocznie również nagrywanie dźwięków dochodzących z otoczenia, co może się przydać w celu ustalenia, co działo się w międzyczasie.

Zapewne wielu rodziców jest ciekawych ile kosztuje taki zegarek. Nie jest to tani sprzęt, gdyż jego cena to aż 200 dolarów. Dodatkowo jest sprzedawany w USA wraz z abonamentem na usługi telekomunikacyjne w sieci AT&T w kwocie 10 dolarów miesięcznie. Cena zegarka nie jest mała, jednak czy można wycenić poczucie bezpieczeństwo? Dla wielu rodziców cena nie będzie odgrywała roli i wyposażą swoje dzieci w takie inteligentne zegarki. Jednak zdobycze nowych technologii nigdy nie zastąpią zdrowego rozsądku. Tym samym FiLIP może być doskonałym dodatkiem, czy pomocą w wychowywaniu dzieci, a nie, jak zapewne wiele osób zakrzyknie, „szpiegiem” śledzącym najmłodszych członków rodziny. Należy mieć nadzieję, że nabywcy FiLIPa, jak i jego użytkownicy nie będą ślepo polegali na tym, bądź, co bądź, gadżecie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu