Windows

Ładniejszy i pełen dodatkowych funkcji menedżer plików dla Windows

Redakcja Antyweb
Ładniejszy i pełen dodatkowych funkcji menedżer plików dla Windows
14

Czy zarządzanie plikami w Windows 11 może być wygodniejsze i przyjemniejsze? Tak! W tym celu powstała aplikacja Files, która może być w sam raz dla Was, jeżeli oczekujecie czegoś więcej od zarządzania plikami w systemie Windows.

Spoglądając na Windows 8 i Windows 10 wiele osób spodziewało się, że Microsoft odświeży Eksploratora Windows. Lepiej wpisujący się w nowy styl systemu interfejs był więc pożądany od dawna. Ale Microsoft albo delikatnie odświeżał jego wygląd, albo nie wprowadzał żadnych znaczących zmian. Ku niezadowoleniu lwiej części użytkowników.

Niektóre z zapowiedzianych nowości w ogóle nie dotarły nawet do wersji testowej. To o tyle szokujące, że miały być jednymi z największych zmian. Na początku nie wprowadzono nawet obsługi kart do Eksploratora, byśmy w ramach jednego okna mogli przełączać się pomiędzy różnymi lokalizacjami. Ostatecznie jednak postanowiono posłuchać użytkowników. I nie udawać, że nazwa systemu zobowiązuje bardziej, niż faktycznie zobowiązuje. Dotychczasowy sposób interakcji był fajny, ale dodanie nowych opcji wprowadza komfort pracy na nowy poziom. Dlatego cieszy, że Windows 11 nauczył się nowych sztuczek.

Eksplorator Windows w Windows 11. Ładniejszy, ale na tym jeszcze nie koniec

Wyczekiwanie premiery Windows 11 było więc pełne nadziei, że Microsoft tym razem pokaże coś innego. I rzeczywiście odświeżony wygląd systemu przełożył się na nowy interfejs Eksploratora, a także kilka zmian w jego działaniu - wprowadzono m. in. przyciski szybkich akcji bez etykiet. Wraz z kolejnymi aktualizacjami system wciąż ewoluuje, podobnie jak jego poszczególne funkcje. Niektórzy oczekiwali jednak czegoś jeszcze więcej niż to, co obserwujemy w Windowsie. Stąd też rozważają sięgnięcie po innych kandydatów. Jeżeli należycie do takiego grona, to Files ze Sklepu Microsoft jest narzędziem, obok którego nie chcecie przejść obojętnie. To aplikacja kierowana głównie ku użytkownikom Windows 11 — ale nie tylko.  Idealnie sprawdzi się także na Windows 10 — trzeba jednak mieć na uwadze, że w starszy system średnio wpisze się wizualnie.

Aplikacja Files. Najlepszy menedżer plików dla Windows 11 - i nie tylko!

W środowisku Windows 11 aplikacja "Files" wypada znakomicie. Zatroszczono się tam o wszystkie szczegóły i detale, które charakteryzują jedenastkę, więc Files prezentuje się tam jak należy. Wygląd okna, ikony, zachowanie elementów interfejsu. Wszystko! Na takie rozwiązanie czekało wiele osób, a przecież to jeszcze nie wszystko.

Poza funkcjami doskonale znanymi z Eksploratora Windows, aplikacja Files oferuje także szereg innych rozwiązań. I to takich, których próżno szukać w systemowym menadżerze plików Windows 11. Karty po ostatnich aktualizacjach może nie są już tak kuszące. Ale wirtualne pulpity grupujące okna aplikacji to jedno, ale czasem - np. w ramach jednego projektu - przydatne byłoby błyskawiczne przełączanie się pomiędzy różnymi lokalizacjami. W moim przypadku to projekty wideo i foto, ale dla innych mogą to być raporty czy prezentacje. W jednym oknie mamy więc zestaw kilku lokalizacji, gdzie można komfortowo zarządzać plikami.

Files to także wygoda! Jak twórcy o nią zadbali?

Files oferuje użytkownikom także skróty klawiaturowe, do których używania należy przywyknąć, ale podobnie jak w innych menedżerach plików — tu także są na wagę złota. Wśród nowych skrótów jest ten odpowiedzialny za kopiowanie ścieżki do pliku bezpośrednio do schowka (Ctrl+Shift+C), a jedną z nowości jest też opcja ustawienia Files jako domyślnego programu do obsługi plików. Dodano funkcję grupowania plików wedle ich ścieżek (do obsługi bibliotek), a także kontynuowanie operacji po minimalizacji okna (podgląd postępu jest widoczny na pasku zadań). Aplikacja nareszcie pozwala też zdecydować, czy do otwierania plików/folderów będziemy stosować pojedyncze czy podwójne kliknięcia.

Część z tych funkcji wydaje się oczywista i jest już obecna w systemie Windows. Inne z nich jeszcze do systemu Microsoftu nie zawitały i mogą nigdy się tam nie pojawić — a tutaj są na wyciągnięcie ręki. Właśnie dlatego polecam przetestowanie aplikacji Files, bo może okazać się, że praca z plikami za jej pomocą będzie dla Was wygodniejsza i szybsza.

Aplikacja Files jest dostępna w Sklepie Microsoftu, gdzie kosztuje 45,99 zł!

Aktualizacja: 28.04.2023

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu