Android

A jednak się da. Smartfon z Androidem dostaje aktualizację po 6 latach od premiery

Kamil Świtalski
A jednak się da. Smartfon z Androidem dostaje aktualizację po 6 latach od premiery
10

Fairphone 2 otrzyma nową wersję systemu. 6-letni smartfon doczeka się Androida 10.

Fairphone to smartfon... prawdziwie antysystemowy. Twórcy urządzenia obrali sobie za cel stworzenie sprzętu, który przetrwa lata, nie zabije ceną, będzie wspierany tak długo, jak tylko się da. I trzeba przyznać, że na tle firm wypuszczających po kilkadziesiąt modeli rocznie, szczycących się że ich flagowe — kosztujące krocie — smartfony mogą liczyć na trzy lata aktualizacji — wypadają wzorowo. Bo w 2021 mam przyjemność pisać, że debiutujący w 2015 roku Fairphone 2 otrzyma aktualizację. Tak, sześć lat po premierze - twórcy urządzenia wciąż o nim pamiętają i robią co mogą, by użytkownicy byli jak najdłużej zadowoleni.

Fairphone 2 z aktualizacją do Androida 10

Fairphone ma już swoje lata — i w świecie technologii, można powiedzieć że jest smartfonowym dziadeczkiem. 2015 to rok, w którym na rynku debiutowały Samsung Galaxy S6, iPhone 6S, Nexus 6P, LG G4 czy Lumia 950. Można powiedzieć, że dwie z marek odpowiedzialne za wymienione modele już zmiotło z planszy, pozostali zaś zaproponowali nam cały szereg nowości. Co ciekawe — iPhone 6S otrzymał w tym roku aktualizację do najnowszego iOS, ale u Apple pewne rzeczy działają po prostu inaczej niż u konkurencji. Galaxy S6 zapomniał o czymś takim jak aktualizacje dawno temu — ostatnim Androidem jaki otrzymał był ten z numerkiem 7.0 (Nougat).

Tymczasem Fairphone 2 otrzymuje po takim czasie aktualizację do Androida 10.

To 7 lat wsparcia oprogramowania [dla smartfona]! Pierwsze w branży urządzenie z systemem Android [które może na to liczyć]! Wspólnie ze społecznością open source zbudowaliśmy system operacyjny. Udowadniamy, możliwym jest zrównoważony rozwój w samym sercu technologii.

Nikogo nie trzeba przekonywać o tym, że ta branża gna na złamanie karku, a wydawane co kilka miesięcy nowe smartfony, nowe procesory, nowe (...) to po prostu chęć zapewnienia uśmiechu inwestorom. Fairphone 2 to konstrukcja ze Snapdragonem 801, 2 GB pamięci RAM, 32 GB pamięci na dane, wymienianą baterią. No i od teraz betą Androida 10 — stabilna wersja ma trafić do wszystkich użytkowników na początku przyszłego roku. A jeżeli jesteście zainteresowani przetestowaniem nowego systemu, to szczegóły na ten temat znajdziecie tutaj.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu