Felietony

Facebook w maju na giełdę ? To byłaby sensacja

Grzegorz Marczak
Facebook w maju na giełdę ? To byłaby sensacja
15

W sieci pojawiły się plotki o tym, że Facebook jeszcze w maju tego roku planuje swój debiut na giełdzie. Nie wiem czy jest to fizycznie możliwe (bardzo mało czasu przy procesie który standardowo trwa trzy do czterech miesięcy nie mówiąc o problemach jakie mogą się pojawić). W chwili obecnej na ry...

W sieci pojawiły się plotki o tym, że Facebook jeszcze w maju tego roku planuje swój debiut na giełdzie. Nie wiem czy jest to fizycznie możliwe (bardzo mało czasu przy procesie który standardowo trwa trzy do czterech miesięcy nie mówiąc o problemach jakie mogą się pojawić).

W chwili obecnej na rynku wtórnym na podstawie sprzedanych akcji Facebook jest wyceniany pomiędzy 85 a 100 miliardów dolarów. Przychody spółki w roku 2011 szacuje się na poziomie 4 miliardów dolarów. Liczba aktywnych użytkowników serwisu to w tej chwili 800 milionów osób, jest duża szansa na osiągnięcie pierwszego miliarda w 2012.

Co by było gdyby jednak faktycznie Facebook w maju zadebiutował? Co by było gdyby wycena spółki sięgnęła legendarnych już 100 miliardów dolarów?

Według danych zebranych na poniższej infografice, IPO Facebooka byłoby największym wydarzeniem jeśli chodzi o debiut na giełdzie spółki technologicznej. FB swoją wyceną mógłby przebić wartość takich firm jak Amazon, Disney czy nawet McDonalds (wszystkie poniżej 100 miliardów dolarów). Większym IPO mogą pochwalić się jak dotychczas AT&T, GM oraz Visa.

Najciekawiej natomiast zapowiada się okres przed IPO kiedy to każda ze spółek musi "wyłożyć karty na stół". Dowiemy się więc jaki jest koszt utrzymania infrastruktury FB, jakie są główne źródła przychodów, koszty pracy itp. Nie wiem czy pamiętacie jakie zamieszanie wywołało kiedy Grupon ujawnił tego typu informacji - tutaj możemy spodziewać się jeszcze większych sensacji.

Facebook IPO
Created by: Accounting Degree Online

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Facebook