Felietony

Facebook Home i HTC First zaprezentowane! Facebook urządza się na Androidzie.

Konrad Kozłowski
Facebook Home i HTC First zaprezentowane! Facebook urządza się na Androidzie.
25

Już za moment ta wiadomość przestanie być tajemnicą i wszyscy poznamy co Facebook zaplanował dla użytkowników portalu i posiadaczy smartfonów z systemem Android. Czy będzie to mityczny już "Facebook-phone", przywoływany w ostatnich dniach launcher czy "jedynie" aktualizacja aplikacji? Przekonajmy si...

Już za moment ta wiadomość przestanie być tajemnicą i wszyscy poznamy co Facebook zaplanował dla użytkowników portalu i posiadaczy smartfonów z systemem Android. Czy będzie to mityczny już "Facebook-phone", przywoływany w ostatnich dniach launcher czy "jedynie" aktualizacja aplikacji? Przekonajmy się!

Mark Zuckerberg rozpoczął konferencję żartem: "Dzisiaj porozmawiamy o tym Facebook-phonie", lecz po chwili sprostował, że tak naprawdę tematem wydarzenia będzie to w jaki sposób będziemy mogli nasze urządzenia z Androidem zamienić w urządzenia "społecznościowe". Facebook jest aplikacją, w której spędzamy najwięcej czasu na naszych smartfonach.


Pomysłem Facebooka jest stworzenie ekosystemu wokół "ludzi", czyli znajomych a nie aplikacji, do czego przywykliśmy. Aktualny model interfejsu nie zmieniał się od wielu lat, lecz dziś o wiele istotniejsze jest to co dzieje się dokoła nas, co robią nasi znajomi. Dlaczego więc musimy przechodzić do konkretnych aplikacji i je uruchamiać, zamiast po prostu spojrzeć na telefon. Zanim na Facebooku pojawił się News Feed, podobny model obecny był na portalu - by zobaczyć zdjęcia znajomych itp. wybieraliśmy konkretne zakładki.

Celem nie było stworzenie telefonu, który nie dotarłby to tego miliarda użytkowników. Facebook chciał stworzyć coś, co dotrze do większej liczby osób. Nie zbudowali zwykłej aplikacji, nie stworzyli również własnego systemu operacyjnego. Docenili możliwości Androida, który zezwala na naprawdę wiele modyfikacji. Facebook w swoje ręce wziął ekran domowy, nazwany po prostu "Home".

Zablokowany ekran został ochrzczony, jako "cover feed" gdzie wyświetlane są nasze wszystkie powiadomienia i wiadomości. Bez przechodzenia do aplikacji możemy przejrzeć ostatnie wydarzenia, polubić aktywności oraz skomentować. Facebook nie chciał, by wymiana wiadomości przypominała to co robimy dzisiaj, dlatego wpadli na pomysł tzw. "Chatheads" - jeżeli otrzymamy wiadomość, okrągła mniniaturka ze zdjęciem ukaże się przy jednej z krawędzi ekranu. Na wiadomość możemy odpowiedzieć bez opuszczania ostatnio oglądanej treści, co było najważniejszym celem. Facebook bardzo poważnie potraktował udoskonalenie prowadzenia konwersacji ze znajomymi, niezależnie od tego czy będą to SMS-y. Miniatury informujące o wiadomościach będą ukzywały się we wskazanym przez nas miejscu na ekranie, w każdej chwili możemy przesunąć je ku dołowi by schować powiadomienia.

Nie zapomniano oczywiście o aplikacjach - dostępne dla użytkownika będą listy ulubionych aplikacji oraz pełna, alfabetyczna aplikacji. Tworzenie listy ulubionej aplikacji będzie ograniczało się jedynie przeciągnięcia ikonki na siatkę szybkich skrótów i gotowe.

Launcher przygotowany przez Faceboka dostępny będzie oczywiście Google Play, dla konkretnej grupy urządzeń, a są nimi: HTC One, HTC One X, Samsung GSIII, Samsung GSIV, Samsung Galaxy Note II. Dla tych urządzeń Facebook Home będzie dostępny 12 kwietnia. Co ciekawe planowane jest także pojawienie się Facebook Home dla tabletów, lecz ma się to stać na przestrzeni "następnych miesięcy".

Facebook optymistycznie patrzy również w przyszłość jeżeli chodzi o podjęcie współracy z producentami smartfonów, którzy są zainteresowani jeszcze głębszą integracją oprogramowania z serwisem społecznościowym. I właśnie HTC First jest pierwszym telefonem, który "out of box" będzie oferować Facebook Home. Dostępny będzie tylko w sieci AT&T w cenie 99 dolarów już 12 kwietnia.

Konferencję można na żywo oglądać za pośrednictwem Facebook Live.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

FacebookAndroidfacebook phone