Felietony

Gumtree powoli wycofuje się z bezpłatnych ogłoszeń?

Grzegorz Ułan
Gumtree powoli wycofuje się z bezpłatnych ogłoszeń?
46

Jeśli serwis, który wyrósł na opcji zamieszczanie bezpłatnych ogłoszeń, zaczyna wprowadzać takie ograniczenia, musi być coś na rzeczy. Na razie po cichu i powoli, ale można się spodziewać, że temat ten jest rozwojowy. Gumtree to niezwykle popularny serwis z ogłoszeniami, sam z niego często korzyst...


Jeśli serwis, który wyrósł na opcji zamieszczanie bezpłatnych ogłoszeń, zaczyna wprowadzać takie ograniczenia, musi być coś na rzeczy. Na razie po cichu i powoli, ale można się spodziewać, że temat ten jest rozwojowy. Gumtree to niezwykle popularny serwis z ogłoszeniami, sam z niego często korzystałem, między innymi przy poszukiwaniu mieszkania do wynajęcia. Praktycznie co chwila pojawiają się w nim nowe oferty.

Dziś serwis ten ogranicza w dość istotny sposób dodawanie bezpłatnych ogłoszeń w kategorii Praca. Informacje takie rozsyła w tym momencie pocztą elektroniczną, na stronie nie znalazłem takowej. Przytaczam więc, cytując:

Miło nam poinformować, że kategoria Praca na Gumtree cieszy się coraz większą popularnością. Obecnie to już 60 tys. aktywnych ofert zatrudnienia i średnio 70 odpowiedzi na ogłoszenie.

Wraz ze stałym wzrostem zainteresowania tym działem rośnie ilość duplikatów, spamu oraz podejrzanych ofert pracy. Jest dla nas ogromnie ważne, aby utrzymać serwis na jak najwyższym poziomie zarówno pod względem czytelności strony jak i bezpieczeństwa Użytkowników Gumtree, zapewniając tym samym wysoką jakość usług, która pomoże Państwu w szybkim znalezieniu pracownika.

W związku z tym, od dnia 04 kwietnia 2013 r. wprowadziliśmy opłaty za zamieszczanie ogłoszeń w dziale Praca dla Pracodawców zamieszczających więcej niż dwa ogłoszenia.

Standardowa opłata za ogłoszenie wynosi 29 zł za okres 30 dni dla województw: dolnośląskiego, małopolskiego, mazowieckiego i wielkopolskiego oraz 19 zł za okres 30 dni dla pozostałych województw.

Przy okazji dowiadujemy się jak sobie radzi w tym temacie konkurencja wraz z cenami za podobne opcje ogłoszeń.

Opłaty są niższe od kosztów, jakie mogą spotkać Państwo na konkurencyjnych stronach. Wierzymy, że wyeliminują one nieuczciwe ogłoszenia i zmniejszą ilość duplikatów, co spowoduje, że oferty Pracodawców będą lepiej widoczne na stronie. Takie posunięcie ułatwi również osobom poszukującym pracę przeglądanie aktualnych, dopasowanych do ich potrzeb ofert zatrudnienia, co przyczyni się do polepszenia jakości otrzymywanych przez Państwa CV.

Jednocześnie oferujemy Państwu promocję, obowiązującą przez pierwsze 14 dni od daty wprowadzenia wspomnianych wyżej opłat. Polega ona na darmowym wyróżnieniu w dziale Praca pierwszego, opłaconego ogłoszenia przez okres 7 dni od jego zamieszczenia.

Osobiście uważam to za dość dziwną argumentację, która przemawia według Gumtree za wprowadzeniem tych opłat. Wydaje mi się, że to bardziej badanie rynku i reakcji użytkowników na ich wprowadzenie na początku w jednej kategorii ogłoszeń. Jeśli się przyjmie bez protestów z pewnością kolejną będą właśnie Nieruchomości.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

opłaty