28

Facebook traci użytkowników, tam gdzie wystartował

Według danych InsideFacebook, serwis Marka Zuckerberga stracił w maju 6 milionów aktywnych użytkowników w USA – zmniejszając swój zasięg z 155,2 milionów do 149,4 miliona. Kolejne półtora miliona użytkowników wyparowało w Kanadzie, a 300 tysięcy w Norwegii, Rosji i UK. Na świecie serwis dalej notuje wzrosty i zmierza w kierunku 700 milionów użytkowników – ale […]

Według danych InsideFacebook, serwis Marka Zuckerberga stracił w maju 6 milionów aktywnych użytkowników w USA – zmniejszając swój zasięg z 155,2 milionów do 149,4 miliona. Kolejne półtora miliona użytkowników wyparowało w Kanadzie, a 300 tysięcy w Norwegii, Rosji i UK. Na świecie serwis dalej notuje wzrosty i zmierza w kierunku 700 milionów użytkowników – ale odpowiedzialne są za to kraje, gdzie rozpoczął działalność później.

Wahania można złożyć na karb sezonowych wydarzeń – takich jak koniec szkoły, jednak InsideFacebook podkreśla, że w krajach gdzie konto na Facebooku posiada około 50% populacji internautów, jego wzrost zwalnia i się zatrzymuje.

W Stanach to pierwszy spadek na przestrzeni ostatniego roku, więc jeśli Maj okaże się być początkiem nowego, długofalowego trendu to będziemy mogli z dużą dozą prawdopodobieństwa ocenić, kiedy zacznie się „wypalać” również u nas.

Za wcześnie na drastyczne wnioski, jednak łaska użytkowników na pstrym koniu jeździ. Dalsze spadki będą oznaczały, że brakujące do miliarda 300 milionów użytkowników Facebooku musi znaleźć w Chinach – szybko. Zanim giełda, deweloperzy i marketingowcy zaczną szukać The Next Big Thing.