Moje przemyślenia

Facebook uruchamia rozpoznawanie twarzy na zdjęciach

GM
Grzegorz Marczak
15

Funkcja rozpoznawania twarzy na zdjęciach ma pomagać nam oznaczać zdjęcia na których są nasi znajomi. Przyjemna i przydatna opcja szczególnie kiedy byliśmy na konferencji, na której różne osoby robiły zdjęcia i później publikowały je na Facebooku. Rozpoznawanie twarzy działa na FB od grudnia 2010 al...

Funkcja rozpoznawania twarzy na zdjęciach ma pomagać nam oznaczać zdjęcia na których są nasi znajomi. Przyjemna i przydatna opcja szczególnie kiedy byliśmy na konferencji, na której różne osoby robiły zdjęcia i później publikowały je na Facebooku. Rozpoznawanie twarzy działa na FB od grudnia 2010 ale było dostępne jedynie dla mieszkańców ameryki północnej.

Tymczasem ostatnio okazało się, że Facebook po cichu uruchomia właśnie tę opcję dla wszystkich użytkowników serwisu. Co gorsza niestety znowu zrobili to po swojemu domyślnie włączając tę funkcję wszystkim nie interesując się czy ktoś będzie miał jakiekolwiek obiekcje.

W czym jest problem? W momencie kiedy nasi znajomi wgrywają nowe zdjęcia czy albumy Facebook będzie sugerował im na podstawie mechanizmu do rozpoznawania twarzy aby dodali tagi tam gdzie jest nasze zdjęcie. Niestety nie możemy w żaden sposób kontrolować tych oznaczeń, nie ma czegoś takiego jak pre moderacja jedynie co możemy zrobić to usunąć tag nadany przez znajomego już po fakcie otagowania zdjęcia. Warto w tym momencie wspomnieć, że zdjęcia na których jesteśmy otagowani widoczne są w naszym profilu automatycznie (nie wiem czy to można wyłączyć).

Wprowadzenie domyślnie włączonego rozpoznawania twarzy pokazuje, że Facebook nie zmienił podejścia odnośnie prywatności użytkowników. Mimo wielu wpadek i bardzo ostrej krytyki z jaką spotkał się FB za swoje wcześniejsze działania nadal nic się nie zmienia i chyba nie doczekamy się sytuacji w której domyślnie prywatność użytkownika w tym serwisie będzie chroniona.

Ps. Jeśli chcecie wyłączyć nową funkcję Facebooka polecam zapoznać się z opisem jak to zrobić

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Facebook