Felietony

Facebook rośnie! 23% aktywnych użytkowników miesięcznie, mobile 53% w górę! Przychody 38% w górę

Grzegorz Marczak
Facebook rośnie! 23% aktywnych użytkowników miesięcznie, mobile 53% w górę! Przychody 38% w górę
9

Facebook pokazał swoje wyniki finansowe za pierwszy kwartał oraz oczywiście dane związane z ruchem w serwisie. Od razu dodam, że ci którzy oczekiwali spadków mogą poczuć się rozczarowani. Amerykański gigant społecznościowy nadal rośnie. Liczba dziennie aktywny użytkowników w porównaniu do zeszłeg...

Facebook pokazał swoje wyniki finansowe za pierwszy kwartał oraz oczywiście dane związane z ruchem w serwisie. Od razu dodam, że ci którzy oczekiwali spadków mogą poczuć się rozczarowani.

Amerykański gigant społecznościowy nadal rośnie. Liczba dziennie aktywny użytkowników w porównaniu do zeszłego roku podskoczyła o 26% osiągając 665 milionów. 0 23% zwiększyła się natomiast liczba aktywnych użytkowników miesięcznie. Wzrosła również o ponad 50% liczba użytkowników mobilnych serwisu osiągając 751 milionów.

Warto jeszcze do rekordów Facebook dodać informacje o zakupionym za astronomiczną kwotę Instagram. Otóż w pierwszym kwartale 2013 roku serwis osiągnął 100 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie.

Jeśli chodzi o wyniki finansowe to FB również poprawia ten parametr swojego biznesu. Patrząc na przychody jest wzrost o 38% z 1,05 miliard dolarów w Q12012 do 1,45 miliard dolarów w Q12013. 85% to oczywiście przychody z reklamy przy czym warto podkreślić, że 30% z przychodów reklamowych pochodzi z obszaru mobilnego.

Niestety jeśli chodzi o zyski (zysk netto) to nie mamy już dwu cyfrowych wzrostów. FB osiągnął bowiem tylko 7% wzrost z 205 milionów dolarów do 219 milionów. Nie ma się jednak co dziwić bo wzrosty biznesowe pociągają za sobą również koszty które porównując kwartały w analogicznym okresie urosły z 677 milionów dolarów do 1,08 miliarda.

Generalnie więc mamy zdrowy wzrost w praktycznie wszystkich parametrach jakimi się mierzy biznes. I można powiedzieć, że jest naprawdę świetnie ale… Moim zdaniem FB jest teraz w szczytowej formie i osiąga najlepsze jeśli chodzi o wzrosty ruchu wyniki. Zakładam, że tej dynamiki nie uda się utrzymać w następnych lata. Oczywiście nie oznacza to natychmiastowych problemów jedynie stabilizacje przychodów i poszukiwanie nowych obszarów rozwoju. Potencjałem jest cały czas mobile, natomiast już teraz widać, że przychody z tego kanału nie będą rekompensować potencjalnych spadków na www.

Moim zdaniem Facebookowi bardzo trudno będzie utrzymać dynamikę w przychodach i zyskach na poziomie jaki ma obecnie. Jest to już bardzo dojrzały biznes i nie będziemy mieli tutaj typowo startupowych rekordów finansowych. Możemy więc spodziewać w następnych latach dużej optymalizacji i wyciskania z biznesu każdego możliwego dolara.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Facebook