Felietony

Strony internetowe dziś świętują - WWW ma równe 20 lat

Marcin Kamiński
Strony internetowe dziś świętują - WWW ma równe 20 lat
9

Z pewnością każdy z Was zna strony internetowe - przecież czytacie właśnie jedną z nich. Całe szaleństwo na WWW (World Wide Web) zaczęło się dokładnie 20 lat temu, kiedy to 30 kwietnia 1993 roku uruchomiona została pierwsza w historii witryna. Powstałe w latach 90. WWW zmieniło świat - tak bardzo, ż...

Z pewnością każdy z Was zna strony internetowe - przecież czytacie właśnie jedną z nich. Całe szaleństwo na WWW (World Wide Web) zaczęło się dokładnie 20 lat temu, kiedy to 30 kwietnia 1993 roku uruchomiona została pierwsza w historii witryna. Powstałe w latach 90. WWW zmieniło świat - tak bardzo, że dziś strony często mylnie utożsamiane są z całym internetem, bez którego mało kto wyobraża sobie współczesne życie.

Czy znajome jest Wam nazwisko Tim Berners-Lee? Zapewne nie, a to właśnie dzięki niemu w latach 90. ubiegłego wieku powstała zupełnie nowa technologia, która jak się później okazało, na stałe zmieniła cały świat. Mowa o systemie zarządzania informacjami nazwanym WWW (World Wide Web), który potocznie znamy jako strony internetowe. Początkowo były to tak naprawdę proste dokumenty, połączone ze sobą za pomocą hyperlinków w tekście. Dzisiaj witryny www to zaawansowane twory, które projektem, grafiką, technologią czy wykonaniem potrafią zadziwić i zachwycić. Współczesne witryny mogą być działami sztuki.

Jednak 20 lat temu, w momencie powstawania globalnej sieci, nikt nie myślał jeszcze o wysokiej jakości zdjęciach czy filmach wideo - liczył się czysty tekst oraz odnośniki do innych stron WWW. Dlatego też pierwsza w historii strona internetowa wyglądała tak:

Co ciekawe, pierwsza przeglądarka internetowa, czyli program służący do przeglądania stron WWW, została stworzona przez Berners-Lee podczas jego pracy dla firmy NeXT, założonej przez Steve'a Jobsa. Nazywała się ona WorldWideWeb i tak wyglądała wówczas na systemie operacyjnym NeXTStep:

Bez WWW nie byłoby internetu jaki dzisiaj znamy - nie byłoby portali, mediów społecznościowych, blogów takich jak AntyWeb czy serwisów Google i YouTube. Nie byłoby także Internet Explorera, Firefoxa czy Google Chrome. Ba, wielu projektantów, grafików czy programistów nie miałoby dzisiaj pracy. Dlatego ja chylę czoła pomysłodawcy i twórcy - Timowi Berners-Lee. To właśnie dzięki mającemu już 20 lat WWW zawdzięczamy dzisiejszy internet - pamiętajcie o tym, buszując po sieci przez kolejnych 20 lat.

Źródło: The Next Web

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

www