Facebook

Facebook reklamą nauczy Amerykę wyłączyć rozpoznawanie twarzy (a Polaków nauczę ja)

Wojciech Usarzewicz
Facebook reklamą nauczy Amerykę wyłączyć rozpoznawanie twarzy (a Polaków nauczę ja)
9

Facebook niedawno uruchomił funkcję rozpoznawania twarzy na zdjęciach wgrywanych do systemu i automatycznego ich tagowania, jeśli tylko ktoś zostanie rozpoznany. W skrócie, znajomy wgrywa jakieś zdjęcie, system rozpoznaje Ciebie i automatycznie Cię taguje, wstawiając link do Twojego profilu.* I jak...

Facebook niedawno uruchomił funkcję rozpoznawania twarzy na zdjęciach wgrywanych do systemu i automatycznego ich tagowania, jeśli tylko ktoś zostanie rozpoznany. W skrócie, znajomy wgrywa jakieś zdjęcie, system rozpoznaje Ciebie i automatycznie Cię taguje, wstawiając link do Twojego profilu.* I jak to zwykle w przypadku Facebooka bywa, funkcja ta została automatycznie włączona w Twoich ustawieniach prywatności. Jakby tego było mało, teraz Facebook, w odpowiedzi na protesty użytkowników, zrobił wręcz bezczelny ruch - za pomocą reklamy chce Cię nauczyć, jak wyłączyć rozpoznawanie twarzy i automatyczne tagowanie.

* Automatyczne tagowanie jest prawie automatyczne oczywiście, bo najpierw Twój znajomy musi wyrazić na to zgodę. Ale wiadomo, że większość naszych znajomych kompletnie nie przejmuje się naszą prywatnością, wgrywając zdjęcia z “pitnych” imprez.

W każdym razie, może “bezczelne” to zbyt mocne słowo. Ale już na pewno jest to co najmniej śmieszne. Facebook uruchamia w serwisie reklamę, która, po skierowaniau na odpowiednią podstronę zapewne, nauczy Cię, jak wyłączyć rozpoznawanie twarzy i automatyczne tagowanie. Tym samym wolą marnować przestrzeń reklamową, zamiast po prostu... przełączyć automatyczne tagowanie na standardowo wyłączone. Może to tylko ja, ale poczułem się trochę, jakby Facebook mówił mi “a my nadal mamy Twoją prywatność gdzieś...”

A wszystko dzieje się dlatego, ponieważ pewien prokurator ze stanu Connecticut o nazwisku George Jepsen skontaktował się z Facebookiem i wyraził swój niepokój związany z nową, automatyczną funkcją i ogólnie ochroną prywatności użytkowników. A ponieważ to prokurator amerykański, to reklamy pojawią się tylko na terenie Stanów Zjednoczonych. Inne kraje będą musiał się obyć bez tej zacnej formy edukacji o prywatności w sieci.

A jak wyłączyć możliwość tagowania Cię przez innych na zdjęciach? Można to zrobić w kilku krokach.

Po pierwsze, wejdź w ustawienia prywatności na Facebooku. Pozwoliłem sobie nie zmieniać ustawień językowych mojego Facebooka, bo tłumaczenia i tak macie w instrukcji, a po obrazkach i tak się połapiecie, boście Polacy. Amerykanie potrzebują do tego reklamy :).

Jeśli nie korzystałeś do tej pory z ustawień niestandardowych, pora to zrobić. Kliknij na lewym panelu opcję “ustawienia niestandardowe”. Następnie zaś, kliknij w “dostosuj ustawienia”, na obrazku poniżej link zaznaczyłem kółkiem czerwonym.

Następnie zjedź do “rzeczy, które udostępniają inni”, dokładnie to do opcji “proponuj znajomym zdjęcia, na których jestem”, opcja trzecia od góry w tym przedziale. Kliknij w przycisk edycji.

Wyświetli się okienko, w którym z listy po prawej musisz wybrać “Wyłączone”.

Gratulacje, wyłączyłeś możliwość tagowania Cię na zdjęciach. Choć oczywiście Ty dalej będziesz mógł tagować swoich znajomych, jeśli Ci tego nie uniemożliwią. Ale teraz możesz się poczuć nieco bezpieczniej.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu