Świat

Błyskawiczna reakcja Facebooka. O ludobójstwie na Ukrainie dowiedzą się wszyscy

Kacper Cembrowski
Błyskawiczna reakcja Facebooka. O ludobójstwie na Ukrainie dowiedzą się wszyscy
Reklama

Masakra w Buczy na Ukrainie wstrząsnęła całym światem. Ludobójstwo wykonane przez rosyjską armię jest zdarzeniem niesamowicie tragicznym. Zdjęcia z miejsca tragedii trafiały do portali społecznościowych, lecz na Facebooku i Instagramie momentalnie znikały. Meta błyskawicznie zareagowała.

Jak informuje Reuters, zdjęcia oznaczone hashtagami #bucha i #buchamassacre były automatycznie blokowane przez Facebooka. Ograniczenie zasięgów spowodowane było naruszeniem zasad portalu społecznościowego i odpowiedzialny za to był algorytm, który automatycznie blokuje treści z przemocą.

Reklama

Sprawę publicznie na Twitterze skomentował Andy Stone, Dyrektor ds. Komunikacji Politycznej Mety. Stanowisko mężczyzny było następujące:

Stało się to automatycznie z powodu treści graficznych, które ludzie publikowali za pomocą tych hashtagów. Kiedy wczoraj poinformowano nas o problemie, szybko przystąpiliśmy do odblokowania hashtagów.

Hashtagi z Buczy były blokowane również na Instagramie, drugiej platformie Mety. Trzeba przyznać, że zablokowanie treści z ludobójstwa na Ukrainie na dwóch tak ogromnych portalach społecznościowych było zdarzeniem dość kontrowersyjnym - całe szczęście Meta zareagowała bardzo szybko i wszystkie hashtagi związane z Buczą zostały już odblokowane.

Z jednej strony blokada tak brutalnych treści można wytłumaczyć, gdyż zdjęcia naprawdę mrożą krew w żyłach, jednak obecnie znajdujemy się w takiej sytuacji, kiedy rzetelne fotografie przedstawiające to, czego dopuściła się rosyjska armia, mogą niektórych ludzi uświadomić i pokazać skalę tego, co przeżywają Ukraińcy. Z tego względu Mecie należą się szczere gratulacje za błyskawiczną reakcję i podjętą decyzję.

Reuters podaje, że Facebook i Instagram zezwalają na publikowanie graficznych i brutalnych treści, jeśli są one udostępniane w celu podniesienia świadomości na temat możliwych naruszeń praw człowieka, ale usuwają je, jeśli są wyjątkowo dosadne lub przedstawiają cierpienie.

Źródło: Reuters

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama