Facebook

Facebook wprowadza rankingi komentarzy, ale ja nie wierzę że dzięki temu poprawi się ich jakość

Paweł Winiarski
Facebook wprowadza rankingi komentarzy, ale ja nie wierzę że dzięki temu poprawi się ich jakość
4

Czy też uważacie, że komentarze pod postami na Facebooku to często ogromny śmietnik, w którym znalezienie czegoś wartościowego graniczy niemal z cudem? Serwis wprowadza właśnie rankingi, dzięki którym ma poprawić się jakość komentarzy. W teorii to ma sens, nie wierzę jednak, że przyniesie pożądany efekt.

Jeśli zajrzycie do komentarzy pod własnymi postami, będzie tam porządek. Ba, często można dowiedzieć się z nich ciekawych i wartościowych rzeczy. Trzeba jednak pamiętać, że sami dobraliście sobie znajomych w serwisie i to jest właśnie jedno z następstw tych działań. Kiedy jednak zajrzycie na fanpage, czyli profile marek, twórców, artystów, produktów - jest zupełnie inaczej. Przypadkowi ludzie komentują w przypadkowy sposób. Powiem więcej - czasami wypisują w komentarzach takie głupoty, że nawet jeśli interesuje mnie, co ludzie sądzą na jakiś temat, nie jestem w stanie się przez ten śmietnik przekopać. Do tego dochodzą niby zabawne gify, pasty, obrazki. Czasem ich poziom jest tak niski, że gdybym był administratorem strony, skasowałbym cały wpis żeby nikt nie musiał tego oglądać. Czy można coś na to poradzić?

Facebook postanowił działać i wprowadza właśnie rankingi komentarzy w swoim serwisie. Będzie wypychał do przodu wpisy komentujących, które zdobędą dużo interakcji oraz reakcji od znajomych osoby, która zamieściła w serwisie komentowany post. Na początku zmiany zostaną wprowadzone w postach publicznych - na stronach i profilach osób z dużą liczbą obserwujących. Administrator strony lub profilu nie straci możliwości moderowania komentarzy - ich ukrywania lub kasowania. W teorii ma to poprawić jakość komentarzy w serwisie i Facebook nie jest jedyną platformą, która kombinuje by treści zamieszczane na portalu miały większą wartość.

Zobacz też: Na Facebooku widzę w kółko to samo

Bardzo trudno mi jednak uwierzyć, że takie działania cokolwiek zmienią. No może poza tym, że czytający będzie miał problemy z dojściem do tego jak sortowane są komentarza - szczególnie na stronach, gdzie pojawia się ich najwięcej. Wystarczy bowiem spojrzeć na to jakie wypowiedzi wzbudzają najwięcej interakcji w serwisie Facebook. Wspomniane wcześniej gify, powiedzonka, żarty. Jakoś nie wierzę, że algorytm serwisu zepchnie takie treści do dołu, a będzie w stanie wyciągnąć na górę wartościowe wpisy. Innymi słowy, najprawdopodobniej niewiele się zmieni. Jestem jednak bardzo ciekawy czy w ogóle zauważymy ten system i jak wpłynie on na same posty.

Jeśli na stronie jest włączony ranking komentarzy, komentarze z największą liczbą polubień lub odpowiedzi, a także komentarze od znajomych lub ze zweryfikowanych profili i stron będą domyślnie wyświetlane u góry. Jeśli na stronie jest wyłączony ranking komentarzy, komentarze będą domyślnie wyświetlane na stronie chronologicznie.
Ranking komentarzy jest włączany automatycznie dla wszystkich popularnych stron i profili publicznych. Można go wyłączyć, wykonując poniższe czynności. W przypadku transmisji wideo na żywo ranking komentarzy jest włączony niezależnie od ustawień strony.

Jeśli chcecie dowiedzieć się jak włączyć lub wyłączyć system rankingu komentarzy na Waszej stronie lub profilu - informacje na ten temat znajdziecie w pod tym linkiem.

źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu