Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Facebook

Facebook uważa, że smartfony są już passé. Chce żebyście korzystali z niego wygodniej

Kamil Świtalski
4

Facebook ma pomysł na to jak sprawić, by przeglądanie ich serwisu było wygodniejsze niż kiedykolwiek. Zamiast smartfonów — okulary!

Kiedy jeszcze kilka lat temu ktoś napomknął coś o smartfonie jako głównym urządzeniu elektronicznym — słychać było spore oburzenie. Przecież podstawowym sprzętem zawsze był, jest i będzie komputer — a przynajmniej tak się wielu wówczas wydawało. Czas to wszystko zweryfikował i coraz częściej słyszę głosy, że komputery wielu ludziom są niepotrzebne. Ci którzy korzystali z nich by oglądać filmy, seriale, przeglądać social media i prowadzić niekończące się rozmowy na komunikatorach wybrali smart tv i mobilki. Ale Facebook uważa, że nie jest to najwygodniejszy sposób, w jaki można pooglądać wakacyjne zdjęcia naszych przyjaciół.

Zobacz też: Kryptowaluty od korporacji to zło. Francja przeciwna Librze od Facebooka

Okulary, nie smartfony, mają być najwygodniejsze do przeglądania Facebooka

Temat inteligentnych okularów regularnie przewija się w świecie technologii. Duzi gracze próbowali już swoich sił w temacie i polegli — na szerszą skalę nie udało się zachwycić nimi ani Snapchatowi, ani Google. Facebook się jednak nie poddaje i cały czas drąży temat — o czym informuje CNBC. Socialmediowy gigant ma pracować nad autorskim produktem. W projekt zaangażowana jest również Luxottica, włoska firma od lat zajmująca się tematem okularów. To od niej należą Ray-Ban, Persol czy Oakley — jedne z najpopularniejszych marek oprawek na świecie. Najwyraźniej Facebook chciałby, by jego produkt był nie tylko wygodny i naszpikowany elektroniką, ale także stylowy. I mam cichą nadzieję, że tym razem uda się to bardziej niż w przypadku Google Glass, które nie wyglądały specjalnie dobrze — mimo że Luxottica też pomagała im przy całym tym projekcie.

Zobacz też: Przycisk „Lubię to” wreszcie doczeka się zmiany. Czas na nowości

Inteligentne okulary od Facebooka — projekt Orion

Smart okulary z rozszerzoną rzeczywistością nad którymi pracuje Facebook wewnętrznie znane mają być jako projekt Orion. Urządzenie rzekomo miałoby posiadać wyświetlacz, który pozwoliłby nam cały czas korzystać z serwisu. AI tworzone przez Facebooka pozwoliłoby także na wykonywanie połączeń telefonicznych czy streamowanie w czasie rzeczywistym, a wszystko widziane oczami użytkownika. Nad sprzętem miałaby pracować ekipa z Facebook Reality Labs w Redmond, sam projekt zaś liczy sobie już kilka dobrych lat. Ale nie oznacza to wcale, że na dniach mamy spodziewać się jego premiery.

Zobacz też: Facebook miał „zabić YouTube”. No, troszeczkę nie wyszło

Mówiąc o dacie premiery okularów AR od Facebooka pojawiają się dość odległe daty — wspomina się o 2023-2025. Może do tego czasu komuś uda się przetrzeć szlaki i faktycznie wizja korzystania z takiego sprzętu na co dzień będzie mniej odrealniona, niż obecnie. Na tę chwilę postrzegam to raczej w kategoriach ciekawostki — i chętnie sprawdziłbym jak to działa, ale jeszcze nie żegnam się ze smartfonem ;).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: