Facebook

Facebook ma nareszcie nowy odtwarzacz wideo

Konrad Kozłowski
Facebook ma nareszcie nowy odtwarzacz wideo
11

Znaczenie wideo na Facebooku rośnie. O tym, że magiczne algorytmy znacznie chętniej dobierają klipy wideo podczas selekcji treści do naszego News Feeda wiemy od jakiegoś czasu. Facebook postanowił też wprowadzić filmy 360 stopni, które oglądać można nie tylko wykorzystując odpowiednie gogle, na przy...

Znaczenie wideo na Facebooku rośnie. O tym, że magiczne algorytmy znacznie chętniej dobierają klipy wideo podczas selekcji treści do naszego News Feeda wiemy od jakiegoś czasu. Facebook postanowił też wprowadzić filmy 360 stopni, które oglądać można nie tylko wykorzystując odpowiednie gogle, na przykład Cardboard, ale także w przeglądarce na komputerze. Teraz nadszedł czas na solidny krok naprzód u podstaw samych treści wideo - odtwarzacz HTML5 pojawia się już u wszystkich użytkowników serwisu.

Rezygnacja z opartego na Flashu playera nie była łatwa, szczególnie ze względu na popularność Facebooka i potrzebę przygotowania nowego odtwarzacza do działania na wielu przeróżnych konfiguracjach. Początkowo był on udostępniany użytkownikom z odpowiednio wydajnymi urządzeniami oraz korzystającym z konkretnej przeglądarki. Czas testów już jednak za nami i Facebook nareszcie zdecydował, że osiągnięty został odpowiedni poziom wydajności i bezawaryjności odtwarzacza.

Zmianę zaobserwowałem na swoim koncie dzisiejszego ranka i, niestety zgodnie z moimi obawami, nie wprowadza on żadnych zmian w jakości oglądanego materiału. Rozdzielczość HD wciąż prezentuje się dość marnie, nawet przy niedawno dodanych klipach. Jedyne co pozostaje, to mieć nadzieję, że skoro Facebookowi udało się już wprowadzić tak istotną zmianę, to wkrótce nadejdzie czas na ulepszenie kodeka odpowiedzialnego za kompresję filmów.

Wizualnie nowy odtwarzacz prezentuje się niebo lepiej - najprościej mówiąc nowocześniej. W ślad za YouTubem Facebook ukrył wszelkie ustawienia odtwarzacza pod ikonką z kołem zębatym, co może nieco irytować, ponieważ zamiast jednego kliknięcia do zmiany jakości na HD będą potrzebne teraz dwa. Niby nic wielkiego, ale jednak. Na całe szczęście dostępne są także ustawienia globalne, gdzie możemy zapisać nasze preferencje dotyczące odtwarzania wideo na Facebooku - wymuszenie jakości HD, jeśli dostępna, jest więc możliwe. Flash nie zostanie jednak kompletnie zażegnany na Facebooku. Jest on fundamentem dla obecnych tam gier i z pewnością nie zmieni się to w najbliższym czasie, ponieważ zapowiedziana została współpraca serwisu społecznościowego z firmą Adobe w celu zapewnienia niezawodności i bezpieczeństwa.

Naprawdę cieszy mnie aktywność Facebooka w tym obszarze, ale jak już napisałem, wielce liczę na to, że taka zmiana pociągnie także za sobą zmianę jakościową, ponieważ na ekranach większych niż 4 cale przekątnej klipy HD prezentują się fatalnie. Doczekaliśmy się nowego playera, to i odpowiedniej jakości powinniśmy się prędzej czy później doczekać.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu