Facebook

Facebook Libra ma poważny problem z oszustami. A jeszcze nie wystartowała...

Jakub Szczęsny
Facebook Libra ma poważny problem z oszustami. A jeszcze nie wystartowała...
1

Facebook Libra cały czas budzi spore emocje - alternatywna waluta (albo po prostu inaczej: kryptowaluta) Facebooka została ostatnio skrytykowana przez Trumpa. Dobrego PR-u przed rozpoczęciem jej oficjalnego funkcjonowania na pewno nie przysparzają jej scamy, które tworzą się na Facebooku i Instagramie.

Wygląda na to, że Facebook Libra staje się ofiarą swojej własnej broni: absolutnej powszechności. Tak samo jak Facebook, Instagram to "masówki", które docierają do ogromnego grona odbiorców, Libra ma być dokładnie tym samym, ale w kontekście rynku finansowego. Alternatywna waluta ma stać się powszechnym, uniwersalnym środkiem płatniczym, który będzie dostępny w każdej aplikacji i każdej usłudze należącej do portfolio Facebooka. Ale oczywiście: nie tylko. Do grona zainteresowanych Libra dołączyli również światowi giganci z branży e-commerce oraz fintech.

Ktoś oferuje Ci kupno Libra? To scam

Zdaje się, że niektórzy jeszcze tego nie wiedzą: Facebook Libra nie ujrzała jeszcze światła dziennego i dopiero w przyszłym roku zobaczymy to przedsięwzięcie w akcji. Ale już teraz oszuści liczą na to, że złapią nieświadomych zagrożenia "inwestorów'. Na Facebooku oraz Instagramie powstają konta, strony, które zaangażowane są w kampanię dezinformacyjną. Wedle treści przedstawianych w tych źródłach, można nabyć pierwsze jednostki kryptowaluty Libra po "okazyjnych" cenach, co jest rzecz jasna nieprawdą.

Co więcej, niektóre konta oferują "ogromne promocje", jeżeli tylko użytkownik odwiedzi konkretne strony. Raczej nie trzeba tłumaczyć, że na nich mogą znajdować się skrajnie niebezpieczne treści. Po wypunktowaniu tego procederu przez Washington Post, Facebook zidentyfikował konta odpowiedzialne za niebezpieczne kampanie i usunął je razem z wyprodukowanymi materiałami.

Cyberprzestępcy wykorzystali w trakcie swoich działań oficjalny branding Facebook Libra. Pojawienie się tych materiałów w serwisach Facebook oraz Instagram mogło wywołać poczucie w niektórych użytkownikach, że mają do czynienia z prawdziwymi ofertami. W tym momencie nie wiadomo, czy ktokolwiek "złapał się" w tak zastawione pułapki.

Czy ludzie przekonają się do Facebook Libra?

Trudno powiedzieć, jednak akcje takie jak ta z pewnością Facebookowi w tym nie pomogą. Stawiam baterię dobrego alkoholu, że wysyp scamów związanych z Facebook Libra jest dopiero przed nami i najprawdopodobniej w okolicach premiery albo tuż po niej będziemy mieli do czynienia z ogromną ilością oszustw związanych z alternatywną walutą. No, chyba, że Facebook jest na to w jakiś szczególny sposób zabezpieczony i zdaje sobie sprawę z tego jak wielkie zamieszanie wytworzy się w trakcie wdrożenia tego rozwiązania.

Ale Facebook musi naprawdę uważać: w ostatnim czasie Facebook Libra nie może poszczycić się najlepszym PR-em, głównie ze względu na bardzo bolesne słowa (zresztą pełne sceptycyzmu) Donalda Trumpa. Ten wypowiedział się nie tylko na temat Facebook Libra, ale i na temat kryptowalut w ogóle. Prezydent USA stwierdził nawet, że "nie jest ich fanem".

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu