Felietony

Facebook jest katalogiem online dla uniwersytetów - tak mówił Zuckerberg 6 lat temu

Szymon Barczak
Facebook jest katalogiem online dla uniwersytetów - tak mówił Zuckerberg 6 lat temu
6

Blogerzy z Huffington Post wpadli na ciekawy wywiad sprzed 6 lat, którego udzielił twórca Facebooka. Nie tylko Zuckerberg nie wygląda jakby miał świadomość tego, że tworzy serwis, który stanie się w przyszłości najpopularniejszym serwisem na świecie, ale przede wszystkim wychodzi z założenia, że jeg...

Blogerzy z Huffington Post wpadli na ciekawy wywiad sprzed 6 lat, którego udzielił twórca Facebooka. Nie tylko Zuckerberg nie wygląda jakby miał świadomość tego, że tworzy serwis, który stanie się w przyszłości najpopularniejszym serwisem na świecie, ale przede wszystkim wychodzi z założenia, że jego strona służyć będzie jako katalog online dla uniwersytetów. W pewnym momencie wywiadu Mark mówi, że wielu ludzi koncentruje się na przejęciu kontroli nad światem, podczas gdy oni chcą po prostu stworzyć narzędzie dla studentów, by ci mogli utrzymywać ze sobą kontakt czy też poznawać nowe osoby. Robi wrażenie, prawda?

Ideologia Facebooka niesamowicie zmieniła się na przestrzeni lat. Od małej strony przeznaczonej dla studentów, serwis stał się gigantem internetowym, z którego korzysta 1 na 10 żyjących na świecie osób. Poza tym biznes sprowadził Zuckerberga na ziemię i przestał on już patrzeć ideologicznie na to, co robi, a zaczął szukać możliwości monetyzacji. Z tego powodu publicznie dostępne dane użytkowników trafiły do zainteresowanych partnerów, a samych publicznych danych z roku na rok pojawiało się coraz więcej ze względu na zmiany w polityce prywatności.

W tamtym czasie Facebook był wykorzystywany na 800 uczelniach, a planem Marka było, żeby trafił na 2000 amerykańskich uczelni. Fakt, że na Facebooka zaczęły wchodzić również osoby spoza Stanów Zjednoczonych dał twórcy sporo do myślenia i pozwolił skierować rozwój projektu w inną stronę. Jakie są tego efekty - sami widzimy.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

wywiadFacebookMark Zuckerberg