Moje przemyślenia

TVN uruchamia kolejny serwis VoD - TVN Player. Nie możemy stworzyć wspólnej platformy dla wszystkich nadawców?

Paweł Grzegorz Iwaniuk
TVN uruchamia kolejny serwis VoD - TVN Player. Nie możemy stworzyć wspólnej platformy dla wszystkich nadawców?
18

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, TVN wyprowadza się z serwisu Onet VOD i tworzy własny, dedykowany dla stacji serwis z własnymi programami. Nie ma w tym chyba nic dziwnego. TVN choć w mojej ocenie ma najciekawszą ramówkę, to pod względem obecności w sieci, po prostu leży, a przynajmniej tak b...

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, TVN wyprowadza się z serwisu Onet VOD i tworzy własny, dedykowany dla stacji serwis z własnymi programami. Nie ma w tym chyba nic dziwnego. TVN choć w mojej ocenie ma najciekawszą ramówkę, to pod względem obecności w sieci, po prostu leży, a przynajmniej tak było dotychczas. W celu poprawy tej sytuacji, w najbliższych dniach uruchomiony zostanie serwis TVN Player.

W dniu dzisiejszym pojawiła się informacja o starcie serwisu. Nastąpi on dokładnie 26 sierpnia.

W dostępnych informacjach nie ma ani słowa o modelu w jakim dostępne będą programy i seriale. Nie wiemy czy będą one darmowe, częściowo płatne (przed telewizyjną premierą) czy może całkowicie płatne? Ostatni scenariusz wydaje się jednak mało prawdopodobny. Podejrzewam jednak, że TVN na pewno wprowadzi jakąś ofertę premium. Może dostęp do treści w HD?

Myślę również, że TVN Player mógłby częściowo lub całkowicie zastąpić VoD w platformie N. Tunery N-Box, szczególnie te nowsze, są zdolne do obsługi takiego serwisu. W Anglii, tunery ADB (firmy produkującej N-Boxy) wspierają między innymi BBC iPlayer. Polskie N-Boxy to technicznie te same produkty.

Z jednej strony ciesze się, że (prawdopodobnie) będę mógł legalnie obejrzeć Wojewódzkiego w sieci. Z drugiej jednak strony martwi mnie, że nasi nadawcy, zwani popularnie „wielką trójką”, nie są w stanie dojść do jakiegoś porozumienia, którego celem byłaby wspólna dystrybucja treści w internecie. Co prawda, w ostatnim wywiadzie dla Wyborcza.biz, Zygmunt Solorz mówił nawet o wspólnej platformie VoD opartej na istniejącej już ipli:

Chcielibyśmy udostępniać programy innych nadawców z naszych serwerów. Jednak na razie to wszystko jest w fazie planów, rozmowy jeszcze się nie zakończyły. Moim zdaniem dla Polski będzie lepiej, jeśli nadawcy telewizyjni zjednoczą się i będą wspólnie proponować widzom swoje programy przez internet. [...]

Nic jednak nie wskazuje, aby w najbliższym czasie takie zjednoczenie było możliwe. Interesy polskich nadawców ciągle pozostają rozbieżne. W przyszłości wszystko może się jednak zdarzyć. Tym czasem TVN Player wystartuje za 9 dni. Ciekaw jestem co poza dostępem z przeglądarki może jeszcze zaoferować serwis?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

tvnVoDPolskie VODTVN Player