Felietony

Facebook jest jak Wielki Brat - monitoruje wszystkie nasze rozmowy w serwisie i podsłuchuje podejrzanych

Marcin Kamiński
Facebook jest jak Wielki Brat - monitoruje wszystkie nasze rozmowy w serwisie i podsłuchuje podejrzanych
29

Jeżeli na Facebooku czujecie się wolni i swobodni, ta informacja być może nieco Was ostudzi. W serwisie działa bowiem specjalne oprogramowanie, które monitoruje okienka chatu każdego użytkownika. Skanując występujące w konwersacjach słowa jest w stanie wychwycić treści uznane za podejrzane lub niebe...

Jeżeli na Facebooku czujecie się wolni i swobodni, ta informacja być może nieco Was ostudzi. W serwisie działa bowiem specjalne oprogramowanie, które monitoruje okienka chatu każdego użytkownika. Skanując występujące w konwersacjach słowa jest w stanie wychwycić treści uznane za podejrzane lub niebezpieczne. Stąd już tylko jeden krok do sprawdzenia naszej rozmowy przez człowieka i ewentualnego poinformowania policji. Zdziwieni?

Nowe informacje o systemie zabezpieczeń stosowanych na Facebooku ujawnił w wywiadzie dla Reuters szef bezpieczeństwa serwisu – Joe Sullivan. Jak zapewnił on w rozmowie, wykorzystywane przez największy serwis społecznościowy świata rozwiązania są nieustannie udoskonalane. Jak działa cały system? Obserwuje on pojawiające się w okienkach chatu słowa i wychwytuje te, które wcześniej zdefiniowano jako potencjalnie podejrzane lub niebezpieczne. To jednak nie wszystko. Oprogramowanie w sposób inteligentny ocenia, czy prowadzona rozmowa powinna zostać sprawdzona w detalach, np. porównując wiek komunikujących się ze sobą osób. Jeżeli wykryta zostanie duża różnica wieku, system staje się bardziej wyczulony na treści o zabarwieniu seksualnym.

Czy stosowane przez Facebooka rozwiązania są skuteczne? Jak donosi Joe Sullivan, przynajmniej jeden pedofil został przedstawiony organom ściągania dzięki oprogramowaniu oraz systemowi obserwacji chatu. W kwietniu doszło także do ujawnienia adresu IP osoby podejrzanej o morderstwo. Jak widać nawet na Facebooku przestępcy nie mogą czuć się bezpiecznie.

Czy Facebook robi dobrze monitorując treści rozmów prowadzonych w obrębie swojego serwisu? Czekamy na Wasze komentarze.

Przy okazji warto wspomnieć o kolejnej nowej zmianie, którą Facebook wprowadził w ostatnim czasie. Po przebudowanie wyglądu wydarzeń oraz nowej opcji w grupach, przyszedł czas na notyfikacje przypominające o rocznicy zaręczyn lub ślubu. Teraz będzie je przegapić tak samo trudno jak urodziny, bowiem powiadamiani o nich będziemy dokładnie w ten sam sposób - screen poniżej.

Źródło: 1, 2.

Źródło grafiki: 1.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Facebook