Felietony

[Aktualizacja] Digg sprzedany za 500 tysięcy dolarów? Nasz Wykop jest wart znacznie więcej.

Grzegorz Marczak
[Aktualizacja] Digg sprzedany za 500 tysięcy dolarów? Nasz Wykop jest wart znacznie więcej.
37

Przyznam, że jestem w szoku. Każdy obserwator Digga wiedział, że serwis ma problemy z utrzymaniem ruchu ale przede wszystkim w odnalezieniu się w nowych realia w których social media zaczęły być dominującym kanałem dystrybucji newsów. Nie spodziewałem się jednak, że jest aż tak źle dlatego news z...

Przyznam, że jestem w szoku. Każdy obserwator Digga wiedział, że serwis ma problemy z utrzymaniem ruchu ale przede wszystkim w odnalezieniu się w nowych realia w których social media zaczęły być dominującym kanałem dystrybucji newsów.

Nie spodziewałem się jednak, że jest aż tak źle dlatego news z ostatniej chwili na temat Digga tak mnie zaskoczył.

Według WSJ Digg został kupiony przez technologiczną firmę Betaworks za 500 tysięcy dolarów czyli przeliczając na złotówki po średni kursie ok 1,7 miliona złotych. Kwota za którą nawet w Polsce nie można byłoby kupić średniej wielkości serwisu internetowego.

News ten jest tym bardziej szokujący, że Digg był ikoną całego "nurtu" web 2.0. Serwis zebrał 45 milionów dolarów od inwestorów a ostatnia inwestycja odbyła się około rok temu. Wygląda jednak na to, że Digg dość szybko przepalał zdobyte od inwestorów pieniądze nie potrafiąc jednocześnie znaleźć skutecznego źródła przychodów. Co ciekawe w pewnym momencie za Digga oferowano nawet 80 milionów dolarów ale Kevin Rose odrzucił ofertę. Po rynku krążyły też plotki, o tym że Diggiem zainteresowane jest Google a kwota o jakich rozmawiano to 200 milionów dolarów.

AdPlanner i dane na dziś

Digg vs Reddit według Google Trends

Digg jednak gdzieś przepadł, stracił intuicje związaną z tym czego chce jego społeczność, nie przewidział że Facebook będzie tak znaczącym ciosem dla dystrybucji newsów. Znamienne w historii serwisu były też jego aktualizacje , które coraz gorzej były przyjmowane przez użytkowników odchodzących coraz częściej do konkurencyjnego reddita.

Tak więc kończy się historia Digga, serwisu który wprowadził do internetu powiew świeżego powietrza i został symbolem nowego trendu w którym społeczność i UGC stały się centrum uwagi dla serwisów internetowych.

Warto przy tej okazji wspomnieć o Wykopie. Wygląda na to, że uczeń przerósł mistrza bo wykop cały czas trzyma się bardzo dobrze zarówno jeśli chodzi o ruch jak również o przychody (z tego co mi wiadomo). Początkowo klon stał się więc ostatecznie więcej wart niż oryginał. Polecam się nad tym chwilę zastanowić szczególnie tym, którzy bezrefleksyjnie krytykują ideę ściągania zagranicznych pomysłów do Polskiego internetu.

[Aktualizacja]

Ta nierealna kwota 500 tysięcy dolarów za Digg.com okazuje się być tylko częścią większej transakcji w której uczestniczył również Washington Post i Llinkedin płacą w razem za Digga ok 16 milionów dolarów. Jest to więc bardziej "honorowy" koniec niż te 500k no i inwestorzy stracili mniej. Nie zmienia to jednak faktu porażki i diagnozy przeze mnie przedstawionej.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

wykopdigg