Facebook

Nowy interfejs mobilnego Facebooka - mała zmiana o dużym znaczeniu

Konrad Kozłowski
4

Facebook uwielbia testować nowości w swoich aplikacjach mobilnych, a wygląd tej głównej wielokrotnie odświeżał. Najnowsza zmiana bardzo mi się podoba i mam nadzieję, że to tylko początek reorganizacji.

Pasek nawigacyjny w aplikacji Facebooka na iPhonie od dawna znajduje się w dolnej części ekranu. To dość znacząca cecha, ponieważ dzięki temu o wiele szybciej i wygodniej można przełączać się pomiędzy głównymi zakładkami aplikacji. Dlaczego do tej pory nie pokuszono się o podobny zabieg w aplikacji na Androida? Odpowiedź na to pytanie znają chyba tylko osoby pracujące nad jej rozwojem albo ich szefostwo. W każdym razie na Androidzie wciąż kluczowe skróty są nieco trudniej dostępne i nic nie wskazuje na to, by cokolwiek miało się w tym aspekcie zmienić.

Ogromny wyciek danych z Facebooka – ofiarami ponad 500 milionów użytkowników

Nowy układ paska nawigacyjnego na Facebooku dla iPhone

Reorganizacji paska nawigacyjnego doczekaliśmy się za to w aplikacji Facebooka na iOS-a. Wcześniej proponowano mi tylko podmianę niektórych skrótów, np. zamiast Profil znajdowała się Facebook Watch lub Grupy. Po pewnym czasie zorientowałem się jednak, że Facebook samodzielnie wycofał mi zakładkę Facebook Watch i zastąpił ją Profilem. Nie minęło kilka dni tygodni i ktoś po drugiej stronie podjął inną decyzję i układ znów się zmienił. Było to trochę irytujące, bo nawigacja po wielu aplikacjach odbywa się wręcz automatycznie, bezwzrokowo. Dotykamy ekranu tam, gdzie przyzwyczailiśmy się. Ciągłe zmiany tylko irytują.

Czy Facebook planuje dalszy redesign aplikacji dla iOS-a?

Dziś popołudniu Facebook przywitał mnie zaktualizowanym układem, który przeniósł skrót do menu aplikacji na środek paska nawigacyjnego z prawego roku. Co więcej, zamiast klasycznej ikonki (czarny zarys na białym tle, gdy mamy jasny motyw), postanowiono go w pewien sposób uwypuklić dodając niebieskie tło. To od razu przykuło moją uwagę i chyba o to chodziło Facebookowi - czyżby klasyczny skrót na skraju ekranu nie był zauważany przez użytkowników?

Na ten ruch Facebooka użytkownicy czekali kilka lat. Serwis pozwoli posegregować wpisy chronologicznie

Działanie skrótu nie zmieniło się, choć jego nowe położenie spowodowało, że nieco bardziej po prawej są teraz skróty do Grupy oraz Powiadomień. Nowy układ może być tylko tymczasowy lub to zapowiedź szerszego wprowadzenia nowego przycisku menu w centralnej części paska. Czy u Was się już pojawił?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu