Polska

Pastguide docenione przez Polską Agencję Kosmiczną

Tomasz Popielarczyk
Pastguide docenione przez Polską Agencję Kosmiczną
3

Polski "mobilny wehikuł czasu" został doceniony  w polskiej edycji konkursu Galileo Masters 2015. Pastguide to aplikacja, która wykorzystuje technologię wirtualnej rzeczywistości. Smartfon wykorzystuje kamerkę i wyświetla na ekranie otoczenie ale w formie sprzed kilkuset lat. W ten sposób możemy...

Polski "mobilny wehikuł czasu" został doceniony  w polskiej edycji konkursu Galileo Masters 2015.

Pastguide to aplikacja, która wykorzystuje technologię wirtualnej rzeczywistości. Smartfon wykorzystuje kamerkę i wyświetla na ekranie otoczenie ale w formie sprzed kilkuset lat. W ten sposób możemy sobie obejrzeć np. średniowieczną starówkę Krakowa lub inne miejsca o barwnej i bogatej historii. Szerzej zresztą pisałem już o Pastguide na łamach Antyweba, zatem bez lania wody odsyłam do mojego artykułu. Możecie też obejrzeć działanie w praktyce na poniższym wideo.

Twórcy zgłosili projekt do tegorocznej, polskiej edycji konkursu European Satellite Navigation Competition (ESNC) nazywanej też po prostu Galileo Masters. W tym roku do rywalizacji stanęły aż 64 projekty. Pastguide zwyciężył dzięki innowacyjnemu wykorzystaniu technologii nawigacji satelitarnej. Twórcy zaimplementowali obsługę GPS w celu precyzyjnego określenia lokalizacji urządzenia i tym samym bardziej efektywnego przekształcania otaczającej rzeczywistości w jej alternatywną wersję sprzed setek lat. W ramach nagrody aplikacji przyznano 10 tys. złotych. Jan Filipowiak, twórca firmy i pomysłodawca projektu mówi o sukcesie następująco:

Jesteśmy dumni z tego, że nasz projekt został doceniony przez jurorów. To znaczy, że jesteśmy na dobrej drodze. Chcemy również wykorzystać tę technologię do pokazywania przyszłości, np. umożliwić obejrzenie własnego domu na działce jeszcze przed jego wybudowaniem.

Pozostaje mieć nadzieje, że to zaledwie jeden z wielu sukcesów, jakie czekają rodzimy projekt. Nie ukrywam, że fajnie się pisze (i czyta) takie newsy.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AplikacjePolskaMobile