Polska

Serce rośnie - Polacy wicemistrzami Europy w teście wiedzy finansowej

Grzegorz Ułan
Serce rośnie - Polacy wicemistrzami Europy w teście wiedzy finansowej
Reklama

European Money Quiz to międzynarodowy konkurs wiedzy finansowej organizowany przez przez Europejską Federację Bankową (EBF) i krajowe zrzeszenia bankowe. Tegoroczne polskie eliminacje nadzorował Związek Banków Polskich, a organizacją zajął się Warszawski Instytut Bankowości.

Cały konkurs podzielony został na cztery etapy - wojewódzki, krajowy półfinał, krajowy finał i europejski finał. Do ostatniego, finałowego etapu w Brukseli zakwalifikowali się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Głogowie - Barbara Wiśniewska oraz Przemysław Ćmachowski pod opieką nauczycielki Joanny Potery - w którym to zajęli drugie miejsce, tuż za uczniami z Grecji, a przed uczniami z Portugalii.

Reklama

Polecamy na Geekweek: Polskie firmy biorą udział w wielkim międzynarodowym przedsięwzięciu technologicznym

Cieszę się z tego sukcesu podwójnie, bo swoją edukację zaczynałem właśnie w tej szkole - niestety w tamtych czasach nie kładziono tak dużego nacisku, na jakże ważną kwestię później już w dorosłym życiu, jak wiedza finansowa.

European Money Quiz organizowany jest od 2017 roku, jako element kampanii EBF w zakresie podnoszenia znaczenia edukacji finansowej młodych ludzi (w konkursie brało udział 37 504 uczniów z całej Europy, w wieku od 13 do 15 lat). Finał tegorocznego konkursu po raz pierwszy od 2020 roku odbył się w formule stacjonarnej, w której to uczniowie z 28 europejskich krajów rywalizowali w Brukseli.

Wim Mijs, dyrektor wykonawczy EBF:

Wspaniale było powitać ponownie uczestników quizu w Brukseli i poczuć energię tego wydarzenia i niesamowitej społeczności młodych ludzi, którzy chcą podnieść swoje umiejętności finansowe i dowiedzieć się więcej bankowość cyfrowej, cyberbezpieczeństwie i zrównoważonym rozwoju w bankowości.

W finale European Money Quiz, sprawdzano wiedzę uczniów w zakresie między innymi finansów osobistych, w tym planowania długoterminowego, oszczędności, kryptowalut, cyberbezpieczeństwa czy oszustw internetowych oraz kredytów i zarządzania dochodami.

Prezes Związku Banków Polskich, Tadeusz Białek:
Reklama

Takie inicjatywy jak EQF są przykładem edukacji finansowej prowadzonej w nowoczesny i atrakcyjny sposób i cieszę się, że jako Związek Banków Polskich od lat uczestniczymy w tej inicjatywie. Nie ulega bowiem wątpliwość, że dziś, ale i jutro poziom wiedzy finansowej Polaków jest jednym z kluczowych czynników dla sprostania wyzwaniom gospodarczym najbliższych kilku dekad.

Osobiście uważam, że takie inicjatywy są szczególnie ważne w kontekście posiadanej wiedzy finansowej dorosłych rodaków, a która to jak wynika z w wielu wyników badań z ostatnich lat - nie napawa do dumy, choćby ostatnio opisywany przez nas raport z wiedzy o zależności inflacji od poziomu cen.

Reklama

Na koniec lista krajów, które uczestniczyły w konkursie European Money Quiz, były to: Albania, Austria, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia Północna, Malta, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy i debiutująca Ukraina.
Źródło: Związek Banków Polskich

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama