Internet

Grupa Time wyłączyła sygnał radiowy w internecie dla aplikacji i urządzeń innych niż swoje własne

Grzegorz Ułan
Grupa Time wyłączyła sygnał radiowy w internecie dla aplikacji i urządzeń innych niż swoje własne
37

Od kilku dni taki obrazek jak w coverze pojawiał mi się w aplikacji TuneIn przy próbie odtworzenia Radia ESKA ROCK, w pierwszej chwili pomyślałem, że zmienili streamy (stream url), ale odwiedzenie kilku serwisów Grupy Radiowej Time uświadomiło mi, że po prostu poblokowali do nich dostęp.

Radio ESKA, Radio VOX FM, Eska ROCK, Radio WAWA, tych stacji radiowych nie posłuchacie już w Waszych ulubionych aplikacjach mobilnych czy na PC. Nie będą działać linki z ich streamem dodawane ręcznie do systemu głośników Sonos czy innych urządzeń odtwarzających stacje radiowe przez internet. To wybrane komentarze rozżalonych użytkowników z serwisów internetowych TIME:

Witam! Czy VOX FM będzie jeszcze dostępny w postaci stramingu, który mogę odtworzyć na WinAmpie? Do tej pory tak robiłem, bez potrzeby uruchamiania jakichkolwiek stron. W jakim celu wdrażane są te zmiany? Chyba po to, aby na Eska Go wyświetlały się reklamy, bo w żadną poprawę sugerowaną w ogłoszeniu nie wierzę. Ciekawe, ilu słuchaczy stracicie, bo nie każdy ma czas na odpalanie stron (które nie zawsze działają lub generują duże obciążenie). Ja na pewno nie będę się w to bawić - interesuje mnie tylko stream.
Pozdrawiam!

Ooo nie działa przez Winamp i amplituner. Czyli czas się pożegnać. Chyba właścicielom nie po drodze z tym radiem, najpierw wyłączyli ogólnopolski zasięgu i zostawili tylko w Wawie a teraz przekombinowali z możliwością słuchania on-line. Sądziłem że nie ważne jak i na czym się słucha, liczy się liczba słuchaczy a przez to większe wpływy z reklam. Trzeba więcej słuchać Muzo.fm, tam nic nie kombinują on-line, są w kilku dużych miastach no i 80% ludków ze starej ogólnopolskiej Eski Rock.

To wydaje się właśnie największy problem w tej decyzji. Stacje radiowe FM, co jakiś czas zmieniają miasta, gdzie nadają swoje stacje w systemie naziemnym, tak było z Radio ESKA ROCK, gdzie teraz dostępne jest tylko w Warszawie, a wierni fani mając dostęp do tej stacji z poziomu swojej ulubionej aplikacji mogli nadal jej słuchać. Teraz muszą zainstalować, którąś z aplikacji GRT, typu eskaGO lub dedykowanej ESKA ROCK, ewentualnie przez ich stronę www.

Nie jest to tak dużym problem, jeśli ktoś słucha tylko którejś ze stacji Grupy, ale większość użytkowników słuchających stacji radiowych przez internet, ma ich po kilkanaście dodanych do jakiejś aplikacji mobilnej typu TuneIn czy opisywane niedawno przez nas Replaio. Teraz będą musieli zainstalować kolejną.

A co na to Grupa Radiowa Time? Wysłaliśmy do nich zapytanie z czego wynikła taka decyzja i czy na stałe zostały wyłączone linki do odsłuchiwania ich stacji. W odpowiedzi otrzymaliśmy takie ich stanowisko:

Aktualnie prowadzone są prace, które mają na celu poprawę wydajności sygnału stacji Grupy Radiowej TIME (Radio ESKA, Radio VOX FM, Eska ROCK, Radio WAWA). Działania obejmują oficjalne platformy dystrybucji, co oznacza że sygnał w/w rozgłośni odbierany przez inne, nieautoryzowane strony WWW lub aplikacje, może nie być stabilny i dobrej jakości. Tylko platformy, którym wsparcie techniczne zapewnia Grupa Radiowa TIME, gwarantują nieprzerwany odbiór naszych stacji radiowych.

Niektórzy użytkownicy sugerują, że chodzi tu o reklamy. W aplikacjach Grupy rzeczywiście przed każdym uruchomieniem stacji radiowej odtwarzana jest reklama, a streamy są ich pozbawione. Może i jest to jakieś wytłumaczenie (choć nie do końca, wspomniane Replaio ma możliwość wyświetlania reklam własnych rozgłośni) , ale to tylko może zahamować rozwój radia w Polsce. Co się stanie, gdy wszystkie rozgłośnie pójdą w ich ślady? Przecież to jest dodatkowe kilka aplikacji na telefonie, czy komuś się będzie chciało to robić czy raczej zrezygnują z radia na rzecz innych sposobów na konsumpcje muzyki przez internet?

Mam nadzieję, że to będzie jednak odosobniony przypadek i inni nie zdecydują się na taki krok, a GRT z czasem przywróci dostęp do swoich streamów, kiedy zobaczą, że zmalała im znacznie liczba słuchaczy.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu