Wszyscy przywykliśmy do alertów RCB, które odbieramy w formie SMS-ów na telefonach. A gdyby jeden z nich ostrzegał przed atakiem nuklearnym na nasz kraj i zlecał zejście do schronu?
Jeden SMS od RCB paraliżuje cały kraj. “Error” to historia, która może wydarzyć się naprawdę
Audioserial “Error” pokazuje, do czego może dojść, gdy hakerzy zapragną dużych pieniędzy i sparaliżowania całego kraju.
Na co dzień wszyscy skupiamy się raczej na pozytywnych aspektach nowoczesnych rozwiązań. Robimy to nawet nieświadomie, po prostu korzystając z serwisów online, aplikacji i usług, które pozwalają szybciej i wygodniej wykonywać większość czynności. Rzadko dopuszczamy do siebie myśl, że proporcjonalnie do rosnących możliwości pojawiają się też coraz większe zagrożenia. Nasze poufne dane, wrażliwe informacje, prywatne zdjęcia czy nagrania, a także (cyfrowe) pieniądze - to wszystko może stać się obiektem ataku lub oszustwa. Dane CERT (Computer Emergency Response Team, czyli zespół powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci) nie pozostawiają wątpliwości: cyberzagrożeń przybywa, a tylko w 2022 roku liczba incydentów była większa o 34% w porównaniu do roku poprzedniego. I mówimy tu tylko o zarejestrowanych atakach, a przecież wychwycenie ich wszystkich nie jest możliwe! Liczba zgłoszeń związanych z cyberatakami wzrosła o niemal 180%.
Jak powstawał audioserial Error?
Nic więc dziwnego, że Wojciech Wolny, współtwórca i prezes Grupy Euvic, biorąc udział w aukcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, był tak zdeterminowany, by móc wpłynąć na nadchodzący projekt pisarza Krzysztofa Domaradzkiego. Licytacja była bardzo zażarta, ponieważ z kontrofertą powracała Audioteka. Gdy było już po wszystkim. Wolny zaproponował, by wszyscy połączyli siły i efektem tych działań jest nowa superprodukcja “Error”. Zanim Krzysztof rozpoczął pracę nad serialem, zaprosiliśmy go do siebie, żeby mógł z bliska poznać zagadnienia związane z bezpieczeństwem w sieci. Kiedy jego rozmowy z inżynierami dobiegły końca sami byliśmy zaniepokojeni.” - komentuje CEO firmy Euvic, Wojciech Wolny dodając, że wspólnie postanowili zwrócić uwagę szerszego grona osób na rosnący problem zagrożeń w sieci.
O czym opowiada superprodukcja Audioteki Error?
„Uwaga! Rozpoczął się atak nuklearny na Polskę. Jeśli możesz, natychmiast zejdź do schronu” - SMS o takiej treści dotarł do milionów Polaków w listopadowy wieczór. Część z nich przebywała na Stadionie Narodowym, gdzie lada moment miał rozpocząć się piłkarski mecz między Polską a Niemcami. Obiekt w mgnieniu oka pogrążył się w ciemności, wybuchła panika, a na podziemnych oraz sąsiadujących parkingach zapanował chaos. Niemal wszyscy uwierzyli, że wiadomość pochodziła z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, ale to nieznani hakerzy przeprowadzili skoordynowany atak na kraj o gigantycznej skali. Spowodowali paraliż państwowych koncernów energetycznych, a także banków. Jacek Blajer, utalentowany programista, stał się jednym ze sprawców chaosu. By wyjść z tarapatów finansowych, zgodził się na zlecenie hakerskie od tajemniczej postaci o pseudonimie Marie#Kondo.
Bohaterowie i obsada Error
W tej roli słyszymy Macieja Musiała, który o swoim bohaterze mówi, jako o niezwykle uzdolnionym informatyku, który jest świadomy swoich umiejętności i siły. Jacek nie zdawał sobie jednak sprawy, że jego działania przyczynią się do ogólnokrajowej paniki, ani że zostanie uwikłany w polityczne intrygi, które staną się przyczyną walki o jego własne… życie. Krnąbrny, gadatliwy, uparty i bystry - taki jest Jacek Blajer. Czasem jednak skłonny do lenistwa i szukania łatwiejszych dróg, jak w przypadku automatyzacji swojej pracy, co doprowadziło do jego zwolnienia z Google. Porzucił studia informatyczne na Politechnice Śląskiej, uważając je za zbyt łatwe. Jacek jest przystojny i uroczy, ale zarazem lubi być samotny i nieprzystępny, nawet dla swojej dziewczyny, Weroniki, której nie pozwala wejść do swojego świata sekretów. Poznajemy go, gdy pracuje w warszawskim oddziale amerykańskiej firmy Blink będącej gigantem na rynku mediów społecznościowych.
Wśród głównych bohaterów znaleźli się także Mariusz Malinowski i Błażej Zybert. Pierwszy z nich jest liderem partii Godność i Równość oraz prezesem Rady Ministrów. Charakteryzuje go nerwowość, wulgarność, agresja i szowinistyczne przekonania. Przepracował ponad dwie dekady w parlamencie i zdobył poparcie konserwatywnego elektoratu jako umiejętny mówca i manipulant. Po serii cyberataków hakerów, które podważają siłę państwa i zagrażają jego władzy, partia Malinowskiego może przestać cieszyć się wysokim poparciem wyborców. Drugi to ekspert od bezpieczeństwa technologicznego i założyciel firmy Cyber24. Krytykuje partię Godność i Równość oraz premiera Malinowskiego. Mimo niechęci do premiera zgadza się mu pomóc w obliczu ataków hakerskich, ale ma ukryte intencje, dążąc do eliminacji uczestników cyberataków, których jest współautorem.
W sumie w superprodukcji Audioteki usłszymy aż 40 różnych głosów, wśród których na pewno rozpoznacie Borysa Szyca, Leszka Lichotę i Piotra Adamczyka. Do “Error” skomponowano też oryginalną muzykę, za którą odpowiada Piotr Czubin. Całości dopełniają oczywiście liczne i przeróżne efekty dźwiękowe, które pozwalają zbudować wiarygodną atmosferę w każdej ze scen. Słuchając wydarzeń na stadionie czy na parkingu nie sposób nie zobaczyć tego wszystkiego oczyma wyobraźni. Pierwsze odcinki wprowadzają nas w tę historię, ukazując wydarzenia z perspektywy uczestników, a właściwie ofiar paraliżu oraz sprawcy tego chaosu. Świetnie wypadają nie tylko odtwórcy ról pierwszoplanowych, ale także pozostałe postacie. Scenariusz napisany jest też w taki sposób, by mocno podkreślać na każdym kroku kwestie techniczne i bezpieczeństwa, ale nie korzystając nadmiernie z żargonu. Dialogi są bardzo naturalne i dobrze się ich słucha. Momentami można wręcz odnieść wrażenie, że znajdujemy się w tym samym pomieszczeniu, co bohaterowie. To też efekt odpowiedniego udźwiękowienia i reżyserii Tomasza Borkowskiego.
Error - ile będzie odcinków? Gdzie słuchać?
Cztery pierwsze odcinki audioserialu “Error” są już dostępne w aplikacji Audioteki, a kolejne będą pojawiały się tam co tydzień w środy. W sumie usłyszymy dziesięć odcinków, a także towarzyszący superprodukcji podcast poświęcony cyberbezpieczeństwu oraz zagadnieniom obecnym w serialu.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu