Polska

Rząd prosi o pomoc w walce z wyborczą dezinformacją. Tu zgłosisz fejka

Patryk Koncewicz
Rząd prosi o pomoc w walce z wyborczą dezinformacją. Tu zgłosisz fejka
3

Zaobserwowałeś dezinformację? Reaguj! NASK i CERT czekają na zgłoszenia.

Już w ten czwartek, 7 kwietnia, ruszają wybory samorządowe. W okresie intensywnej kampanii wyborczej w sieci mogą pojawić się próby manipulacji i dezinformacji, mające potencjalnie negatywny wpływ na głosownie oraz nastroje społeczne. W związku z tym Wicepremier Krzysztof Gawkowski apeluje o współpracę w walce z cyberzagrożeniami.

Minister Cyfryzacji ostrzega – w okresie wyborczym zachowajmy wzmożoną czujność

W trakcie dzisiejszej konferencji z udziałem Ministra Cyfryzacji podjęto tematykę nasilającej się dezinformacji w okresie wyborczym. Materiały wideo, posty w mediach społecznościowych czy nawet pozornie zwykłe komentarze internautów – na pierwszy rzut oka mogą stanowić niczym niewyróżniającą się aktywność w sieci, ale według Krzysztof Gawkowski tuż przed wyborami należy zachować szczególną czujność i dokładnie analizować każdy przypadek. Dlatego też Minister Cyfryzacji informuje Polaków o możliwości zgłaszania wszelkich przejawów dezinformacji bezpośrednio do NASK i CERT, czyli organów, zajmujących się cyberbezpieczeństwem.

Źródło: Depositphotos

My i w tej kampanii wybiorczej i w poprzedniej widzimy nasilający się ruch dotyczący dezinformacji. Te najbliższe dni są najważniejsze, bo dezinformacja nie będzie przestrzegała ciszy wyborczej. Chcemy zatem, aby obywatele mieli możliwość zgłaszania wszelkich incydentów – Krzysztof Gawkowski, Wiceprezes Rady Ministrów i Minister Cyfryzacji

Zarówno NASK jak i CERT będą w najbliższych dniach pracować w trybie zwiększonej intensywności, przyjmując nie tylko zgłoszenia potencjalnej dezinformacji, ale także łamania ciszy wyborczej – te można zgłaszać również na policję.

W trakcie konferencji przypomniano także o możliwości sprawdzenia miejsca do głosowania w aplikacji mObywatel. Więcej informacji na temat przydatności apki w czasie wyborów znajdziecie we wpisie Piotra.

Stock image from Depositphotos

Źródło: pap

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news