Sztuczna Inteligencja

Elon Musk chce zablokować Apple. O co chodzi miliarderowi?

Piotr Kurek
Elon Musk chce zablokować Apple. O co chodzi miliarderowi?
0

Apple zaprezentowało wczoraj Apple Intelligence – system wykorzystujący Sztuczną Inteligencję, który ma zrewolucjonizować sposób obsługi urządzeń z logo nadgryzionego jabłka. Elon Musk mówi wprost, że to zagrożenie dla bezpieczeństwa i prywatności i zapowiada wprowadzenie ograniczeń

Z wielką przyjemnością otwieramy nowy rozdział w dziedzinie innowacyjności Apple. System Apple Intelligence całkowicie odmieni to, co użytkownicy mogą zrobić za pomocą naszych produktów, a także to, co nasze produkty mogą zrobić dla nich.W unikalny sposób łączymy moc generatywnego AI z osobistym kontekstem użytkowników, żeby zapewniać im wyjątkowo pomocne inteligentne rozwiązania. Oprócz tego nasz system używa tych informacji w całkowicie prywatny i bezpieczny sposób, żeby wszystkie korzystające z niego osoby mogły swobodnie robić to, co dla nich najważniejsze. Taka technologia AI mogła powstać tylko w Apple i nie możemy się doczekać, aż użytkownicy przekonają się, co ona potrafi.

– mówi Tim Cook, dyrektor generalny Apple opowiadający o Apple Intelligence – sztucznej inteligencji, która zadebiutuje wraz z iOS 18, iPadOS 18 i macOS Sequoia. I choć w sieci znajdziemy wiele pozytywnych komentarzy na temat podejścia amerykańskiego giganta do tematu AI, nie wszyscy są takim rozwiązaniem zachwyceni.

Elon Musk mówi wprost, że jeśli Apple wprowadzi AI i rozwiązania oferowane przez OpenAI na poziomie systemu, to wprowadzi w swoich firmach zakaż korzystania z urządzeń z logo nadgryzionego jabłka. Szef X, Tesli, czy SpaceX stoi na stanowisku, że zaproponowane przez Apple rozwiązania są "niedopuszczalnym naruszeniem bezpieczeństwa".

Masz iPhone'a z AI? Do firmy nie wejdziesz

Musk idzie dalej. Zapowiada też, że wszyscy goście, którzy będą chcieli wejść do biur należących do jego firm, będą musieli oddać iPhone'y czy inne urządzenia z działającym Apple Intelligence. Te mają być przechowywane w klatce Faradaya, która blokować będzie sygnał GSM, 3G i GPS, a także fale radiowe skutecznie odcinając telefon od sieci. Wszystko to w imię bezpieczeństwa i prywatności danych przechowywanych w biurach.

Pytanie tylko, czym podyktowane są te obawy. Mam podejrzenia, że Elon Musk jest bardziej zasmucony faktem, że Apple wybrało w pierwszej kolejności OpenAI jako partnera, który będzie oferował użytkownikom urządzeń z logo nadgryzionego jabłka dostęp do ChatGPT, a nie ofertę xAI w postaci Groka. Nie da się jednak zaprzeczyć, że zapowiada się ciekawie. Z jednej strony firmy prowadzone przez Muska mogą wprowadzać swoje własne zasady związane z bezpieczeństwem, ale mówienie publicznie o tym, że rozwiązania wprowadzane przez Apple będą stanowiły zagrożenie dla integralności firmy jest już czymś nieco innym. Jak będzie w rzeczywistości? Przekonamy się już niedługo, gdy tylko pierwsi użytkownicy bety iOS 18 będą mieli dostęp do Apple Intelligence. Sztuczna Inteligencja od Apple ma pojawić się w ramach jednej z kolejnych aktualizacji beta zaplanowanej na lato.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news