Świat

Elon Musk: AI to fundamentalne zagrożenie dla istnienia ludzkiej cywilizacji

Marcin Hołowacz
Elon Musk: AI to fundamentalne zagrożenie dla istnienia ludzkiej cywilizacji
51

W trakcie National Governors Association Summer Meeting w Rhode Island, Elon Musk został zapytany o sztuczną inteligencję oraz o to, co myśli na temat tego, iż w pewnym momencie mogłaby mieć ogromny wpływ na miejsca pracy. Podczas swojej odpowiedzi magnat finansowy naprawdę nie owijał w bawełnę i chętnie podzielił się swoimi przemyśleniami.

Elon Musk o zagrożeniu ze strony sztucznej inteligencji

Musk zaczął od podkreślenia tego, iż ma styczność z czołówką technologii opierających się na sztucznej inteligencji i jego zdaniem ludzie powinni być z tym ostrożni. Następnie kontynuował:

Dopóki ludzie nie zobaczą robotów, które chodzą po ulicach i zabijają innych ludzi… nie będą wiedzieli jak mają reagować, ponieważ wydaje im się to takie eteryczne (temat sztucznej inteligencji). AI to rzadki przypadek, kiedy moim zdaniem powinniśmy być proaktywni w ustanawianiu regulacji, a nie reaktywni. Dlatego, że moim zdaniem z reaktywną postawą dojdziemy do momentu, w którym będzie już za późno.

Trzeba przyznać, że posługiwanie się przykładami z robotami wychodzącymi na ulice i zabijającymi ludzi, to już całkiem mocna próba lepszego zwrócenia uwagi na to, co zdaniem Muska jest istotną kwestią i nie należy jej ignorować – konieczność kontrolowania rozwoju technologii opartych o sztuczną inteligencję.

Elon Musk wyjaśnił dlaczego tym razem to ważne, aby być proaktywnym

Normalnie regulowanie jakiegoś tematu ma miejsce wtedy, gdy wydarzy się dużo złych rzeczy, miejsce ma oburzenie opinii publicznej, a po wielu latach w końcu dochodzi do ustanowienia regulacji w tej określonej branży. Wtedy pojawiają się firmy, które stawiają wyraźny opór, bo nie chcą, żeby ktoś narzucał im co mają robić… Całość trwa to w nieskończoność.

Później Elon Musk tłumaczy, że taki wydłużony, opóźniony model działania nie stanowił do tej pory katastrofy. Oczywiście, jeśli ludzie giną w wypadkach samochodowych, albo samolotowych, ponieważ nie zadbano w wystarczającym stopniu o jakość i bezpieczeństwo, to jest to tragedia dla niewielkiego wycinka społeczeństwa, które doświadczyło przykrych konsekwencji. Jednak Musk podkreśla, że w przypadku AI sprawa wygląda zupełnie inaczej, bo tutaj jest mowa o fundamentalnym zagrożeniu dla istnienia całej ludzkiej cywilizacji. To w zasadzie cytat z jego wypowiedzi: „AI to fundamentalne zagrożenie dla istnienia ludzkiej cywilizacji” - chciałem tylko podkreślić, że nie przebierał w słowach.

Dla wszystkich zainteresowanych zamieszczam filmik z rozmowy podczas National Governors Association Summer Meeting. Temat AI jest poruszany mniej więcej od 48 minuty.

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hot