Aplikacje PC

Ellp zautomatyzuje nam Windowsa, a przy tym jest całkowicie darmowy

GU
Grzegorz Ułan
12

W kilku słowach, to taki IFTTT, tyle że na desktopa. Na tę chwilę dostępnych jest 25 scenariuszy, ale twórcy aplikacji udostępniają co chwilę nowe. Na co dziś możemy już liczyć? Sprawdźmy.

Ellp to niewielka aplikacja, która pozwoli nam zautomatyzować niektóre zadania, które wykonujemy na komputerze, a nawet ich optymalizację, zwłaszcza przy pobieraniu różnego rodzaju plików.

W aplikacji możemy wyświetlić wszystkie zadania na jednej tablicy lub z podziałem na kategorie poszczególnych pozycji.

Znajdziemy tu zadania wynikowe związane z konkretnymi działaniami, które wykonujemy na komputerze. Czyli, jeśli podłączamy słuchawki, możemy aktywować automatyczne uruchomianie YouTube bądź Spotify, Netflixa czy jakiejkolwiek innej strony czy aplikacji, którą możemy sami zdefiniować. Gdy blokujemy pulpit i odchodzimy od komputera, możemy zaplanować automatyczne wyłączenie dźwięku. Jest też opcja włączenia powiadomień, jeśli któraś z uruchomionych aplikacji pożera zbyt dużo zasobów i spowalnia nam pracę komputera.

Nie zabrakło też automatycznego czyszczenia ze śmieci dysku, przy procentowym określeniu zapełnienia dysku, czyszczenia kosza czy folderu Pobrane z plików starszych niż zadany okres czy czyszczenia przeglądarki o określonej porze dnia.

Osobiście najbardziej przypadła mi do gustu funkcja automatycznego zapisu pobieranych plików w odpowiednie foldery w zależności od ich rodzaju. Bardzo dużo plików pobieram, czy to z Google Photos, z załączników na Gmailu czy po prostu zdjęcia z sieci potrzebne mi do wstawiania do artykułów. W Google Chrome można na sztywno ustawić miejsce pobierania lub zaznaczyć, aby przeglądarka każdorazowo pytała, gdzie mają być zapisywane pliki. Mam tą drugą opcję i czasem zmieniam lokalizację ręcznie na pulpit albo w folder zdjęcia, a czasem zapominam zmienić (przeglądarka pamięta ostatni wybór) i w wielu miejscach robi mi się śmietnik różnych plików.

I tak, w Ellp możemy zdefiniować konkretne foldery, w których mają być automatycznie zapisywane pliki, w rozróżnieniu na to, czy są to filmy, muzyka czy zdjęcia, niezależnie od domyślnych ustawień przeglądarki.

Sama aktywacja wybranych zadań to ledwie dwa kliknięcia, trzy, jeśli zmieniamy dodatkowe warunki w danym scenariuszu. Wystarczy otworzyć daną pozycję i aktywować suwakiem pod opisem zadania.

Wprawdzie 25 pozycji to niewiele, ale twórcy zapewniają, że systematycznie będą dodawać nowe. Aplikację na Windowsa można pobrać za darmo ze strony Ellp. Aplikacje mobilne również powinny pojawić się w przyszłości, ale tam niepodzielnie króluje IFTTT, ciężko im będzie z nimi rywalizować.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: