Polska

Duże polskie miasto promuje elektryki: parkowanie i ładowanie za darmo

Maciej Sikorski
Duże polskie miasto promuje elektryki: parkowanie i ładowanie za darmo
24

Jak sprzedają się w Polsce samochody elektryczne i hybrydowe? Słabo. Można nawet napisać, że bardzo słabo. Powodów jest kilka: wysokie ceny aut + niskie zarobki społeczeństwa, brak infrastruktury, słaba znajomość tematu wśród potencjalnych klientów itd. Piszę to kolejny raz i wątpię, by w najbliższym czasie coś się zmieniło. Ale małe kroki w kierunku rozruszania rynku są wykonywane. Przykładem decyzja władz jednego z polskich miast: Gdańsk zamierza promować elektryczną jazdę i to odwołując się do czynników ekonomicznych.

Elektryki przestaną być w Polsce rzadkością? Gdańsk wykonał ruch, który skłania ku takim wnioskom, ale z pewnością szybko nie zmieni on sytuacji: właściciele samochodów z napędem elektrycznym i hybrydowym będą zwolnieni z opłat w strefach płatnego parkowania. Tak tłumaczy to zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej Piotr Grzelak:

Wsparcie dla samochodów wyposażonych w ekologiczne źródła napędu to jeden ze sposobów na czyste i bardziej przyjazne miasto. Podobnie jak promowanie poruszania się po mieście rowerami, czy tworzenie jak najdogodniejszych rozwiązań zachęcających do korzystania z komunikacji zbiorowej.[źródło]

Kierowcy, którzy będą chcieli skorzystać z tego bonusu, muszą wyrobić specjalny identyfikator w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni. To jednak nie wszystko - karta identyfikacyjna upoważni użytkowników elektryków do bezpłatnego ładowania samochodu w przystosowanych do tego stacjach. Tych jest na razie kilka, ale z pewnością będzie ich przybywać. I to są czynniki, które mogą zachęcić ludzi do przesiadania się do samochodów zasilanych prądem. Zwłaszcza, że niebawem może nas czekać wzrost cen w strefach płatnego parkowania - część klientów pewnie weźmie kalkulator i spróbuje policzyć, czy warto brać pod uwagę elektryki.

Warto przy tym pamiętać, że mniej samochodów z silnikiem spalinowym w mieście, to lepsza jakość powietrza. Władze miast walcząc ze smogiem muszą brać pod uwagę różne rozwiązania, wspieranie alternatywnego transportu jest jednym z nich, na co mogą wskazywać doniesienia z Europy Zachodniej: Francja zamierza promować elektryki, w tym kierunku pójdą też inne kraje. Może Gdańsk da przykład miastom w Polsce?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu