Polska

Czytaj PL 2017 - darmowe ebooki w 7 tysiącach punktów w całej Polsce

Konrad Kozłowski
Czytaj PL 2017 - darmowe ebooki w 7 tysiącach punktów w całej Polsce
11

Zasięg międzynarodowy - aż 10 miast. Ponad 7 tysięcy nośników z darmowymi ebookami i audiobookami. Oto tegoroczna edycja Czytaj PL w pigułce. 

Uwielbiam tradycyjne książki...

Kilka tygodni temu wyposażyłem się w dodatkowy regał, na którym spoczęły godnie zdobycze z ostatnich miesięcy. Trochę nowości, trochę klasyki. Nie do wszystkich tytułów wrócę w przeciągu następnych kilkunastu miesięcy, ale wiem, że kiedyś to nastąpi. Należę do tych, którzy kolekcjonują (nie mylić ze zbieractwem), cenią rzadkie wydania i ciekawe reedycje.

...ale bardzo często zwycięża wygoda

Pod tym względem czytniki ebooków i elektroniczne wydania książek nie mają sobie równych. Pomijając już nawet aspekt pojemności takich urządzeń, która sprawia, że możemy zabrać ze sobą dziesiąki, jeśli nie setki tytułów. W większości okoliczności niewielki czytnik i zmiana stron jedynie po tapnięciu w ekran lub wciśnięciu przycisku sprawią, że z przyjemnością zanużymy się w lekturze. Do wyboru mamy coraz więcej modeli urządzeń, których ceny są coraz bardziej przystępne - podobnie jak samych ebooków - a to tylko ułatwia rozpoczęcie przygody z e-czytelnictwem.

Czytaj PL - ebooki i audiobooki za darmo

Przyczyniają się do tego także takie akcje Czytaj PL, dzięki którym możemy zdobyć książki i audiobooki zupełnie za darmo. Swoim rozmachem tegoroczna edycja przebija wszystkie poprzednie - w sumie organizowana jest w aż 30 miastach. Co więcej, swoim zasięgiem obejmie także 450 dodatkowych, gdzie znajdują się szkoły biorące udział w akcji. Na liście miast znajdują się te spoza granic Polski: Barcelona, Dublin, Lwów, Norwich, Nottingham, Praga i Reykjavik.

Lista książek, które pobierzemy za darmo po zeskanowaniu kodu QR, zawiera poniższe pozycje. Wsród nich nie brakuje bestsellerów z bieżącego roku.

 • Wojciech Drewniak „Historia bez cenzury 2”
 • Krzysztof Piskorski „Czterdzieści i cztery”
 • Gregory David Roberts „Shantaram”
 • Filip Springer „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast”
 • Anna Kamińska „Wanda”
 • Jakub Małecki „Ślady”
 • Dan Ariely „Szczera prawda o nieuczciwości”
 • Elżbieta Cherezińska „Korona śniegu i krwi”
 • Camilla Lackberg „Księżniczka z lodu”
 • Peter Wohlleben „Sekretne życie drzew”
 • Jon Ronson „#WstydźSię!”
 • Marek Kamiński „Marek i czaszka jaguara”

W jakich miastach organizowana jest akcja na terenie Polski? Oto lista:

 • Miasta parterskie: Kraków, Poznań, Łódź, Wrocław, Gdańsk, Katowice, Lublin, Toruń, Częstochowa, Opole, Gdynia, Rzeszów
 • Pozostałe miasta biorące udział w akcji: Warszawa, Białystok, Bydgoszcz, Bytom, Chorzów, Mysłowice, Rybnik, Sosnowiec, Szczecin, Tychy

Komu należą się gratulacje za organizację i wsparcie tak świetnej inicjatywy? Całość wpisuje się od samego początku istnienia w program Kraków Miasto Literatury UNESCO, zaś organizatorami są Krakowskie Biuro Festiwalowe i Woblink.

Jak pobrać darmowe ebooki?

Oddaję głos organizatorom:

"Aby skorzystać z darmowych wypożyczalni e-booków i audiobooków, należy pobrać aplikację Woblink ze sklepu App Store lub Google Play i przejść do zakładki Czytaj PL, a następnie zeskanować kod QR z plakatu (lub koszulki) Czytaj PL. Do tego do akcji każdy użytkownik może zaprosić 5 osób (one nie będą musiały już skanować QR kodu). Czytaj PL trwa od 2 do 30 listopada."

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu