62

Edytor Atom od dziś dostępny dla użytkowników Ubuntu!

Zawód programisty jest jednym z najlepiej płatnych zawodów skupiających się na informatyce – czym jednak byłaby ta praca bez wygodnych narzędzi, takich jak programy ułatwiające pisanie długich programów? Atom – jedno z najpopularniejszych narzędzi dedykowanych tej pracy, został „uwolniony”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza, że kod źródłowy aplikacji, pozwalający na jej kompilacje jest ogólnodostępny. Aplikacja […]

Zawód programisty jest jednym z najlepiej płatnych zawodów skupiających się na informatyce – czym jednak byłaby ta praca bez wygodnych narzędzi, takich jak programy ułatwiające pisanie długich programów? Atom – jedno z najpopularniejszych narzędzi dedykowanych tej pracy, został „uwolniony”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza, że kod źródłowy aplikacji, pozwalający na jej kompilacje jest ogólnodostępny.

Aplikacja jeszcze do niedawna była dostępna jedynie dla użytkowników systemu Apple OS X – to jednak się zmieniło, gdy twórcy aplikacji postanowili udostępnić aplikację dla systemów z rodziny Linux.

GitHub – twórca aplikacji, postanowił oddać swojej społeczności repozytoria, pozwalające na skompilowanie aplikacji dla dystrybucji 64-bitowych, co szybko podłapały blogi o tematyce Linuksowej – również webupd8.

Zrzut ekranu z 2014-05-09 19_20_03Postanowiłem więc zainstalować aplikację i rozeznać się w terenie, zauważając, że program działa fenomenalnie dobrze i płynnie – nawet na bardziej leciwym sprzęcie. „Hackerski edytor tekstowy da XXI wieku!” – tak program ochrzciły najpopularniejsze blogi skupiające się przede wszystkim na dystrybucjach z ramienia Debiana, a jedyne co mogę tu dodać od siebie, to trochę bolesne „Pff, wreszcie”.

Wydajność pracy programu porównywałem na przykładzie Ultrabooka z Ubuntu oraz Macbooka, gdzie wydajność programu była bardzo zbliżona – nie wiem, czy w tym przypadku lepiej się śmiać, czy płakać, ponieważ mój „nowy-stary” Maczek ma już swoje najlepsze lata za sobą.

Program zaskakuje przede wszystkim tym, że jest oparty na kodzie źródłowym przeglądarki Chromium, dzięki czemu otwarte w nim okna są renderowane jak w klasyczne strony internetowe, co ma na celu obniżenie zasobożerności procesu – w gruncie rzeczy muszę przyznać, że to dobry ruch.

Zrzut ekranu z 2014-05-09 19_20_56Jeżeli chcecie zainstalować sobie Atoma i spróbować swoich sił w programowaniu, zachęcam do odwiedzenia tego adresu – instalacja jest prosta i opiera się o dodanie repozytorium programu i ściągnięcie aplikacji, choć nadal nie wiadomo, kiedy programu będą mogli użyć posiadacze dystrybucji 32-bitowych. Atom jest w tej chwili Betą i tak należy go traktować – jeżeli zobaczycie jakiś błąd, zgłoście go – niech przyszłość programowania leży w naszych dłoniach!

Źródło: webupd8;