Linux

Pierwsze dwa smartfony Samsunga z systemem Tizen zadebiutują w Rosji już za miesiąc!

Rafał Kurczyński
Pierwsze dwa smartfony Samsunga z systemem Tizen zadebiutują w Rosji już za miesiąc!
31

Jeszcze wczoraj wspominałem o tym, że w Indiach pojawił się telefon Samsunga pracujący pod kontrolą systemu Tizen. Po wielu dyskusjach na temat tego, czy telefon w najbliższym czasie trafi do sprzedaży na całym świecie, opierając się przy tym głównie na ślimaczych zapędach firmy - system będzie skoń...

Jeszcze wczoraj wspominałem o tym, że w Indiach pojawił się telefon Samsunga pracujący pod kontrolą systemu Tizen. Po wielu dyskusjach na temat tego, czy telefon w najbliższym czasie trafi do sprzedaży na całym świecie, opierając się przy tym głównie na ślimaczych zapędach firmy - system będzie skończony, gdy będzie gotowy - niczym jak mawiają to twórcy elementaryOS.

Jak się okazuje, Samsungowi prawdopodobnie znudziło się królowanie na rynku smartfonów i tabletów, przy jednoczesnym wykorzystywaniu systemu Google. Telefony z Androidem, posiadające usługi tejże firmy są dużą przeszkodzą w drodze do popularyzacji rozwiązań Samsunga - w końcu Google Play jest najpopularniejszy, a aplikacje typu Gmail, czy Google Chrome są cieplej odbierane od tych, które wciska każdemu użytkownikowi swoich komórek, producent jakże popularnej serii Galaxy. Rozwiązaniem tego problemu miała być Bada, której losy znacie prawdopodobnie wszyscy. Tizen OS - alternatywa dla Androida od Samsunga pracującego w kolaboracji z Intelem, jest to system oparty na komponentach porzuconego przez Nokię MeeGo, Moblina Intela, LiMo Samsunga, posiadając przy tym natywne API bazujące na tym, z Bada OS.

Yoon Han-kil - wiceprezes firmy zapowiedział, że dwa telefony z systemem Tizen są już w drodze, z czego pierwszy będzie urządzeniem naprawdę high-endowym, odbiegając przy tym od modelu Galaxy S4, a drugi smartfonem ze średniej półki. TizenIndonesia donosi, że w drugiej połowie maja tego roku, w Rosji zostaną zaprezentowane dwa powyższe urządzenia, przy czym model Z9005 prawdopodobnie nadal pozostanie urządzeniem dla deweloperów, a wczoraj omawiany Z910F najpewniej pozostanie telefonem sprzedawanym jedynie w krajach rozwijających się - co prawdopodobnie będzie oznaczać, że będzie to smartfon za parę dolarów, celujący we wszystkich ludzi, którzy chcą taniego smartfona, który pracuje w miarę wydajnie.

Yoon Han-kil zapowiedział, że Samsung pragnie zaprezentować nowe smartfony z systemem Tizen do końca drugiego kwartału tego roku, tak więc są szansę, że telefon pojawi się na rynku w okolicach drugiej połowy czerwca tego roku. Przypominając specyfikację ostatniego urządzenia dedykowanego deweloperom - Z9005 (Snapdragon S4 z dwoma rdzeniami Krait, 1 GB pamięci operacyjnej RAM oraz ekran wyświetlający obraz w rozdzielczości 720 x 1280 pikseli), Samsung chcąc nie chcąc potwierdza, że planuje wprowadzić na rynek smartfony o specyfikacjach słabszych, niż dzisiejsze najpotężniejsze urządzenia konkurencji, jednak z oprogramowaniem zoptymalizowanym do słabszych podzespołów, co przy potwierdzeniu moich domysłów,  powinno pięknie ukazać nam, że walka na rdzenie i gigabajty pamięci operacyjnej skończyła się już jakiś czas temu,a  telefony ze Snapdragonem S4 są wydajne i tańsze w produkcji.

To, jak prawdopodobnie wygląda w tej chwili system Samsunga i Intela prezentuje poniższa prezentacja z tegorocznych targów MWC:

Na chwilę obecną, Tizena odnajdziemy lub widzieliśmy w aparatach: Samsung NX300 i Samsung NX300M, w smartfonie Samsung SM-Z9005 Redwood, inteligentnych zegarkach: Samsung Gear 2, Samsung Gear 2 Neo i Samsung Galaxy Fit oraz na testowym tablecie Systena RD-210.

Naturalną koleją rzeczy jest to,, że Samsung nie będzie traktować swojego nowego systemu i smartfonów z nim na pokładzie tak, jak traktuje serię Galaxy, bo powiedzmy sobie szczerze - jest ona prawdziwą żyłą złota. Zmieniło się jednak parę rzeczy, przy czym mówimy tu również o pozycji Samsunga, który od czasów Bady przeskoczył całą konkurencję, aktualnie niepodzielnie rządząc rynkiem urządzeń mobilnych. W tej chwili Samsung ma gigantyczne wsparcie ze strony twórców oprogramowania, dlatego też aplikacje i gry w centrum oprogramowania systemu Tizen, po jakimś czasie nie powinno brakować najistotniejszych tytułów, bo w końcu kto przeciwstawi się najpotężniejszemu koncernowi odpowiedzialnego za telefony i tablety w tych czasach?

Gdyby smartfony posiadały możliwość uruchamiania aplikacji z Androida oraz pozwalałyby na bardzo wydajną pracę oprogramowania, mimo braku najaktualniejszej specyfikacji,  pokusilibyście się zamienić swojego Samsunga Galaxy S 3/4 na nowszy model z systemem Tizen?

Źródła informacji: Reuters; GSMArena; Grafika: Tizen; FunFacts; SamMobile;

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

rosjaSamsunglinuxSmartfonTizen