Startups

eBay dla radiologów polskim reprezentantem na TechCrunch Disrupt - relacja z TC Meetup Warsaw

Grzegorz Marczak
eBay dla radiologów polskim reprezentantem na TechCrunch Disrupt - relacja z TC Meetup Warsaw
5

Autorem wpisu jest Borys Musielak W zeszły czwartek w ogrodzie żoliborskiej willi znanej jako przestrzeń co-workingowa Reaktor odbył się warszawski TechCrunch Meetup. Punktem kulminacyjnym imprezy był konkurs polskich startupów walczących o zaproszenie do Startup Alley podczas berlińskiej konferenc...

Autorem wpisu jest Borys Musielak
W zeszły czwartek w ogrodzie żoliborskiej willi znanej jako przestrzeń co-workingowa Reaktor odbył się warszawski TechCrunch Meetup. Punktem kulminacyjnym imprezy był konkurs polskich startupów walczących o zaproszenie do Startup Alley podczas berlińskiej konferencji TechCrunch Disrupt w październiku. Wygrał łódzki projekt allerad, który... crowd-sourcuje analizę rentgenowskich zdjęć.

Na platformie Jakuba Musiałka (znanego również z organizacji Startup Weekend Łódź) lekarze radiolodzy walczą online o zlecenie przeprowadzenia analizy zdjęcia z tomografów i rezonansów. Wygrywa ten, który zaoferuje najlepsze warunki w sensownym czasie. Wszystko to jest możliwe za pomocą zaawansowanej przeglądarki diagnostycznej Exhibeon, którą stworzyła firma Jakuba. Pitcha możecie obejrzeć tu:

alleRad--Winner Pitch of TC Meetup Warsaw Pitching Contest from ReaktorWarsaw.com on Vimeo.


Zwycięzca konkursu, Jakub Musiałek, na scenie

Drugie miejsce i wejściówkę na TechCrunch Disrupt zgarnął Bartek Rycharski (który jednocześnie jako Filmpoint był odpowiedzialny za rejestrację spotkania i streaming online) z projektem OVL, czyli interaktywnych kursów online. Bartek wygrał przede wszystkim zrozumiałą i pełną entuzjazmu prezentacją bez bullshitu.

Minutowa prezentacja, w której startupy musiały sprzedać swój produkt, okazała się zbyt trudnym zadaniem dla większości founderów. Część wykrzykiwała ze sceny niezrozumiała hasła, inni opowiadali o bardzo szczegółowych funkcjonalnościach zamiast skupić się na tym jaki problem rozwiązują i dlaczego jest to istotne. Doszło nawet do kuriozalnego przypadku, kiedy to twórca Intelclinic (skądinąd ciekawego produktu) zaprezentował go w sposób tak dziwaczny, że jury zrozumiało, że sprzedaje on metamfetaminę, a nie maskę umożliwiającą spokojny sen.

O ile na jakość prezentacji możemy nieco narzekać, o tyle zupełnie nie ma co marudzić na jakość samych startupów i produktów, które tworzą. Na scenie widzieliśmy najbardziej innowacyjne polskie projekty m.in. Leia Display, z którymi wywiad przeczytać możecie na Antywebie, czy Betegy, o którym dzień po evencie pisał Wall Street Journal.

Sponsorami wydarzenia byli mBank i akcelerator hub:raum Kraków. Szef nowego mBanku, Michał Panowicz, opowiedział na scenie o innowacjach jakie mBank przygotował w nowej odsłonie swojego serwisu i aplikacji. Co ciekawe, wywiad na scenie, który przeprowadzał z nim John Biggs był bardzo interesujący i zupełnie nie czuć było że mamy do czynienia z typowym sponsorowanym panelem. Filip Dębowski opowiedział natomiast o tym, dlaczego Deutsche Telekom tworzy akcelerator i przestrzeń co-workingową w Krakowie oraz w jaki sposób hub:raum pomaga przedsiębiorcom w biznesie, przede wszystkim skupiając się na sile korporacyjnych mentorów i możliwościach jakie daje współpraca z gigantem już od początku istnienia startupa.


Szef nowego mBanku Michał Panowicz udziela wywiadu Johnowi Biggsowi z TechCruncha

Bardzo ciekawą częścią programu była również prezentacja Johna Biggsa. John w jak zwykle zabawny sposób tłumaczył twórcom startupów jak osiągnąć sukces nie będąc "hardkorem" ani "striverem", do kogo zgłosić się w momencie gdy jesteśmy już gotowi powiedzieć całemu światu o swoim projekcie (hint: nie jest to ani Bono, ani Lech Wałęsa ani nawet Michael Arrington) oraz, już bardziej optymistycznie, o tym że jest nadzieja(!) szczególnie dla twórców w naszej części globu (Polscy twórcy zostali nawet skomplementowani za wyjątkową dbałość o szczegóły i świetne UX produktów), na stworzenie czegoś dużego na światową skalę. Całą prezentację Johna możcie obejrzeć na kanale Vimeo Reaktora:

"Escaping the Black Hole" -- John Biggs from ReaktorWarsaw.com on Vimeo.

Po części oficjalnej nastąpiła nie mniej ciekawa część nieoficjalna czyli grill dużą ilością piwa i jeszcze większą liczbą ciekawych rozmów. Na imprezie pojawili się twórcy najciekawszych polskich startupów (jak Showroom, Evenea, Booklines czy Fakturownia), przedstawiciele większych firm (jak Onet, Agora), inwestorzy (m.in z funduszy Giza Polish Ventures, Blacklion, Hedgehog Fund, Profound Ventures czy LMS Invest), dziennikarze oraz całe mnóstwo osób zainteresowanych technologią.

Na koniec polecamy obejrzenie filmiku-relacji z czwartkowej imprezy zrealizowanego przez Filmpoint, a ja osobiście zapraszam do śledzenia profilu Reaktora na Facebooku, gdzie informujemy o kolejnych ciekawych eventach realizowanych w startupowej willi na Żoliborzu.

Highlights of TechCrunch Meetup Warsaw 2013 from ReaktorWarsaw.com on Vimeo.

Pełną galerię zdjęć autorstwa Pawła Czerskiego możecie obejrzeć na profilu Google+ Reaktora.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

techcrunch