Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Płatności

E-przelewy jednym kliknięciem? Również już możliwe, poznajcie PayU Express

GU
Grzegorz Ułan
33

To już kolejna część naszego cyklu o płatnościach online. W poprzednim wpisie demonstrowałem Wam płatność jednym tapnięciem przy użyciu karty. Okazuje się jednak, że to nadal mało popularna metoda płatności w sieci. Aż 80 procent płacących online nadal wybiera e-przelewy jako formę płatności za swoj...

To już kolejna część naszego cyklu o płatnościach online. W poprzednim wpisie demonstrowałem Wam płatność jednym tapnięciem przy użyciu karty. Okazuje się jednak, że to nadal mało popularna metoda płatności w sieci. Aż 80 procent płacących online nadal wybiera e-przelewy jako formę płatności za swoje zakupy.

Tak naprawdę ciężko ocenić, dlaczego tak się dzieje, zważywszy, że to mało wygodna forma, zwłaszcza na urządzeniach mobilnych, które coraz częściej służą nam do zakupów online. Być może to przyzwyczajenie, brak zaufania do zapisywania kart, gdyż cały czas wolimy każdorazowo opuszczać sklep, otwierać nowe okna, wypełniać formularze, logować się w osobnym oknie do banku i dopiero tam finalizować transakcje.

W ostatnim wpisie testowałem płatność jednym tapnięciem, korzystając z charytatywnej aukcji Cegiełki dla Michałka. Spójrzmy jak wyglądałaby ta sama płatność e-przelewem na telefonie.

To na urządzeniach mobilnych, na desktopie taka płatność nie jest tak bardzo uciążliwa, ale również musimy przebrnąć przez kilka klików, formularzy czy stron logowania, a i tak narażamy się przy tym na niebezpieczeństwo przechwycenia takich danych. Niemniej e-przelewy nadal są bardzo popularne, dlatego PayU postanowiło ułatwić życie ich użytkownikom, wprowadzając, już pod koniec zeszłego roku, usługę super szybkiego e-przelewu – PayU Express.

Jest to darmowa usługa, z której możemy korzystać posiadając jedynie rachunek w banku (obecnie oferta dostępna jest dla klientów BNP Paribas Bank, Alior Bank oraz T-Mobile Usługi Bankowe) i konto na PayU (można założyć pod tym adresem). Podczas zakupów, wystarczy zaznaczyć jako formę płatności konto PayU i jednorazowo powiązać z naszym kontem bankowym, by w przyszłości wykonywać e-przelewy jednym kliknięciem. Obecnie usługa dostępna jest na Allegro oraz w innych sklepach, w których możliwa jest płatność kontem PayU m.in. Apart, W.KRUK, Puccini, Wojas, Wólczanka, 5-10-15, Cropp czy Ecco.

Oczywiście i w tym przypadku pojawia się pytanie o bezpieczeństwo tego typu transakcji. PayU Express objęte jest Programem Ochrony Kupujących, czyli jeśli nie otrzymamy towaru zakupionego poprzez PayU Express, otrzymamy 100% zwrot wartości towaru (POK pozwala odzyskać nawet do 10 000 zł). Wprowadzono też dodatkowe zabezpieczenia w postaci limitów płatności, czyli 500 zł w jednorazowej transakcji oraz miesięczny limit zakupów w wysokości 1500 zł - powyżej tych kwot proszeni jesteśmy o potwierdzenie w postaci zalogowania się na swoje konto bankowe w celu dodatkowej autoryzacji. Wszystkie operacje płatnicze dokonywane są po stronie banku, transfer jest szyfrowany, a PayU nie ma dostępu do naszego loginu ani hasła do bankowości elektronicznej. Szybki e-przelew PayU Express powstał przy ścisłej współpracy PayU i banku i to na stronie banku klient zaznacza, że chce w przyszłości płacić przelewem jednym kliknięciem, żadne dane dotyczące bankowości internetowej nie są więc przekazywane do PayU.

Płatność jednym kliknięciem w praktyce

Podobnie jak w poprzednim wpisie, zademonstruję działanie PayU Express, korzystając z charytatywnej aukcji Cegiełki dla Michałka. Jako, że od 15 lat posiadam już konto w innym banku, który jeszcze nie ma wdrożonej usługi PayU Express, najpierw musiałem założyć konto w Alior Banku. Tutaj muszę wyrazić swoje zaskoczenie i pozytywne wrażenie z tej procedury. Moje pierwsze konto zakładałem kiedy internet miałem dostępny tylko w miejscu pracy, więc cały proces zakładania konta przechodziłem w placówce, tony papieru, podpisów itp.

Sprawdzałem też w obecnie dostępnych ofertach popularnych w Polsce banków i nadal nie jest tak szybko i prosto. W najlepszym wypadku, wprawdzie możemy założyć konto osobiste online, ale i tak musimy czekać na kuriera i podpisanie umowy. Jedynie mBank oraz wspomniany Alior Bank umożliwia założenie konta od początku do końca przez Internet i nie jest przy tym wymagane nawet zameldowanie. Dla porównania, na stronach BZ WBK, czytamy: "Aby wnioskować o Konto oszczędnościowe PLN przez Internet: musisz mieć ukończone 18 lat i posiadać obywatelstwo polskie, musisz posiadać stałe miejsce zameldowania na terenie Rzeczpospolitej Polskiej".

Konto założyłem dosłownie w 5 minut, a autoryzacji dokonałem przelewem ze swojego obecnego konta bankowego, co również trwało kilka minut łącznie z przelewem zwrotnym przelanej wcześniej kwoty. Po czym na podany adres email otrzymałem wszystkie dokumenty, umowy, regulaminy włącznie z formularzem odstąpienia od umowy (tutaj chyba działa przepis 10 dni na odstąpienie od umowy zawieranej na odległość).

Przejdźmy już więc do samego testu. Zaczynamy od wyboru wspomnianej aukcji, zaznaczamy "Kup teraz" i przechodzimy do formularza wyboru płatności:

W tym miejscu zaznaczamy "Konto PayU", po czym przekierowuje nas do zalogowania na nasze konto, gdzie możemy wybrać formę przelewu w postaci konta Alior Bank:

Teraz musimy zatwierdzić włączenie usługi PayU Express na stronie naszego banku, by w przyszłości móc dokonywać płatności jednym kliknięciem. Całą operację zatwierdzamy jednorazowym kodem SMS:

Po wszystkim usługa PayU Express zostaje uaktywniona:

Teraz sprawdźmy jeszcze o ile skróci się płatność z już aktywną opcją szybkiego e-przelewu przy kolejnym zakupie:

Wszystko sprowadza się do wyboru przedmiotu, formy dostarczenia i zatwierdzenia płatności poprzez PayU Express. Żadnego wypełniania dodatkowych formularzy, logowania się do konta bankowego czy wypełniania wszystkich pól do przelewu. Przyznam, że ta druga płatność już po połączeniu z PayU, była moim najszybciej wykonanym przelewem online na desktopie. Wspomnę tu jeszcze, że przygotowywany jest jeszcze pełnoprawny przelew jednym kliknięciem, czyli z pominięciem logowania do konta PayU zarówno w aplikacji mobilnej jak i w wersji desktopowej, wystarczy kliknięcie na stronie lub w aplikacji sklepu i przelew zostanie wykonany.

Zaletą PayU Express (tak samo jak i zapisywania karty w PayU) jest to, że zakładanie takiego instrumentu płatniczego odbywa się w trakcie procesu płatniczego za zakupy. Jest to bardzo wygodne, bo nie musimy wykonywać dodatkowych czynności, poza tymi, które i tak byśmy musieli zrobić opłacając zakupy. W przypadku innych rozwiązań nie ma tak łatwo, bo np., żeby korzystać z V.me trzeba najpierw wejść na stronę współpracującego banku i tam założyć sobie portfel, a następnie pododawać karty i dopiero później można „pójść” na zakupy.

Od razu pojawia się też pytanie, co z mobile? Otóż tak, będzie. Aktualnie PayU pracuje już nad udostępnieniem przelewu PayU Express w m-commerce – będzie to się odbywało na takiej samej zasadzie jak teraz jest z kartami – płatność będzie wykonywana jednym tapnięciem, czyli bez opuszczania aplikacji mobilnej lub strony mobilnej sklepu. W pierwszej kolejności pojawi się na Allegro, później udostępniona zostanie także dla innych merchantów współpracujących z PayU.

Tekst powstał przy współpracy z PayU SA.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

platnoscionline