Polska

e-Państwo cały czas się rozwija. e-PIT automatycznie wyliczy ulgę na dzieci

Albert Lewandowski
1

Twój e-PIT to niewątpliwie jedna z najbardziej praktycznych usług, które spokojnie można zaklasyfikować do niezbędnych rzeczy w e-państwie. Widać również, że Twój e-PIT będzie rozsądnie rozwijaną platformą.

Niekończący się rozwój e-PIT

Pojawienie się Twój e-PIT było jednym z większych pozytywnych zaskoczeń. Mimo że to państwowa usługa i najczęściej takie prezentowały niski poziom, to ta prezentowała się nieźle od samego początku. Owszem, pierwsze dni przemijały pod znakiem niemożności zalogowania się z powodu przeciążenia usługi, ale po pewnym czasie system zaczął działać tak jak powinien. Jednocześnie narzędzie przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową jest cały czas rozwijane.

Sprawdź też: Wrażenia po premierze Twój e-PIT.

Teraz nadszedł czas na udostępnienie w usłudze nowych formularzy: PIT-28 i PIT-36; które to będą dostępne już od 15 lutego 2020 roku. Ponadto cała usługa zostanie w pełni zintegrowana z zewnętrznymi rejestrami, m.in. PESEL oraz szkolnictwa wyższego. Dyrektor departamentu poboru podatków w Ministerstwie Finansów, Dariusz Aniećko, powiedział, że dodano tę funkcję, aby ulga na dzieci automatycznie pojawiała się w deklaracjach wraz z danymi dzieci, które są nią objęte.

Wprowadzone zmiany obowiązywać będą już w rozliczeniach za 2019 rok. Od 2020 roku Twój e-PIT będzie dostępny dla osób fizycznych, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą i składają PIT-36, PIT-36L oraz płacących zryczałtowany podatek dochodowy, tj. rozliczających się na PIT-28.

Sprawdź też: 1/4 Polaków przestała w ogóle rozliczać się z fiskusem.

Warto zwrócić uwagę na dane podane przez Ministerstwo Finansów. Według ich informacji, w zeszłym roku aż 16,1 z 19,9 milionów deklaracji zostało złożonych elektronicznie, a z tego 7 milionów przez usługę Twój e-PIT. Myślę, że ta liczba będzie tylko rosnąć i widać, że w tym przypadku twórcy oprogramowania dobrze wiedzą, co robią. Zobaczymy zresztą, jak będą rozwijać się również pozostałe usługi tego typu.

źródło: Business Insider

Artykuł został napisany na smartfonie Samsung Galaxy Note 10.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu