Polska

To jednak był przykry obowiązek - 1/4 Polaków przestała w ogóle rozliczać się z fiskusem

Grzegorz Ułan
To jednak był przykry obowiązek - 1/4 Polaków przestała w ogóle rozliczać się z fiskusem
10

Badanie CBOS podsumowujące pierwszy rok obowiązywania e-usługi e-PIT w obecnym kształcie, pokazuje jak przykry to był obowiązek dla Polaków.

Od tego roku usługa e-PIT pozwala na roczne rozliczanie się z fiskusem w zasadzie bez kiwnięcia palcem.

W tym roku Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała dla podatników nową usługę – Twój e-PIT. Podatnicy korzystający z formularzy PIT-37 i PIT-38 mieli już sporządzone zeznanie podatkowe, w którym mogli wprowadzić zmiany lub zaakceptować je bez poprawiania.

Prawie 3/4 z badanych przez CBOS zadeklarowało, że ciąży na nich obowiązek corocznego rozliczenia się z fiskusem, a 44% z nich przyznało że skorzystało w tym celu z usługi e-PIT.

Aż 26% z osób, które skorzystało z usługi nie wprowadziło w swoim rozliczeniu PIT żadnych zmian, więc albo tylko sprawdzili i zatwierdzili wypełniony PIT przez skarbówkę, albo w ogóle zapomnieli o temacie na wieść o tym, że od tego roku nie muszą już nic robić w związku ze swoim rocznym rozliczeniem z dochodów osobistych za miniony rok. Choć tych ostatnich mogło być zdecydowanie mniej z uwagi na to, że czas liczony na zwrot nadpłaty liczył się od momentu jego zatwierdzenia przez nas, w przeciwnym wypadku, jeśli nic nie zrobiliśmy, czas ten zaczął być liczony od 30 kwietnia.

Z kolei jakichkolwiek zmian w rozliczeniu dokonało 18% podatników, czyli dodawali ulgi, z których korzystali w 2018 roku, rozliczali się z małżonkiem bądź chcieli zmienić organizację, której chcieli przekazać 1% podatku.

Dlaczego nie? Prawie połowa badanych, która odpowiedziała przecząco na poprzednie pytanie, wolała skorzystać z innych sposobów na rozliczenie się z fiskusem, a prawie 10% nie ma dostępu do internetu, nie zaufało tej metodzie na rozliczenie się lub ktoś innych rozliczył za nich PIT.

Wśród innych powodów padały odpowiedzi wskazujące na brak wiedzy dotyczącej dokonywania modyfikacji – np. brak możliwości rozliczenia ulg, przekazania 1% organizacjom pożytku publicznego, wspólnego rozliczania ze współmałżonkiem, a także trudności w obsłudze komputera czy wcześniejsze rozliczenie zeznania, zanim jeszcze usługa Twój e-PIT była dostępna. Niewielka część podatników (8% niekorzystających z tej metody) w ogóle nie wiedziała o tego typu ułatwieniu.

CBOS postanowił również zapytać te same osoby, które korzystały z innych sposobów na rozliczenie czy korzystali z innych programów komputerowych (22% na tak), z pomocy innych osób (41% na tak) lub z pomocą fachowców, na przykład biura rachunkowego (29%).

Podobne pytania zadano grupie osób, która skorzystała z usługi e-PIT i okazało się, że twierdząco w tej samej kolejności odpowiedziało 22%, 33% i 14%, prawdopodobnie w celach kontrolnych lub były to osoby jeszcze nie do końca ufające tej metodzie.

Jaki krajobraz maluje się po udostępnieniu usługi e-PIT? Prawie 80% osób korzystających z tej metody oraz z innych programów uważa aktualnie, że rozliczenie z fiskusem jest łatwe. Z kolei najwięcej odpowiedzi, że to trudna czynność oraz trudno powiedzieć wskazują podatnicy korzystający z fachowej pomocy.

Źródło: CBOS.
Photo: bzyxx/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu