Ciekawostki technologiczne

E-papierosy mogą być szkodliwe dla zębów. Powód jest dość zaskakujący

Jakub Szczęsny
E-papierosy mogą być szkodliwe dla zębów. Powód jest dość zaskakujący
Reklama

To, że papierosy są szkodliwe dla uzębienia jest niezaprzeczalnym faktem. Po latach palenia mogę stwierdzić, że nie dość, że palenie wpływa na zapach z ust, to w dodatku pokrywa zęby nieestetycznym nalotem. Jednak "zdrowsze" alternatywy w formie e-papierosów również mogą szkodliwe w tym kontekście. Jednak powód tego stanu rzeczy jest dość zaskakujący.

"Analogowe" papierosy są szkodliwe dla naszego uzębienia z powodu wielu toksycznych substancji. Z ich powodu mogą niszczyć się szkliwo oraz dziąsła, powodując m. in. powstawanie nalotu nazębnego i w efekcie próchnicy. Co więcej, odsłaniające się szyjki mogą doprowadzić do poważnych chorób dziąseł, które są niesamowicie ważne dla naszego uzębienia. Pogarszający się stan miękkich tkanek okalających zęby to prosta droga do szybkiej ich utraty.

Reklama

Zobacz także: E-papierosy również są bardzo szkodliwe. Oto badania

Zwolennicy e-papierosów uważają, że te są zdrowsze dla ich zębów z powodu znacznego ograniczenia toksyn, które wprowadzamy do jamy ustnej. To oczywiście prawda, że w przypadku aerozolu powstałego w wyniku podgrzewania płynów z nikotyną przyjmujemy znacznie mniej szkodliwych związków. Jednak są takie substancje, których wpływ na jamę ustną jest co najmniej niekorzystny, a długotrwałe e-palenie może być katalizatorem bardzo negatywnych zmian w naszym uzębieniu.


Dentyści uważają, że e-palenie wcale nie jest zdrowe dla naszych zębów

Ciekawy artykuł na CNET.com dotyka problemu e-palenia oraz stanu ludzkiego uzębienia. Dentyści wskazują na takie substancje jak glikol propylenowy, które mogą powodować m. in. suchość w jamie ustnej. Ślina nie jest tylko lubrykantem oraz nośnikiem enzymów trawienia wstępnego w ludzkim organizmie. Pozwala ona utrzymywać odpowiednie PH w ustach, a także ma słabe działanie bakteriobójcze. Powtarzające się stany suchości w ustach nie są natomiast obojętne dla kondycji uzębienia.

Co więcej, ten związek chemiczny rozkłada się do kwasu octowego, który natomiast niezwykle szkodzi szkliwu oraz tkankom miękkim (w tym wypadku głównie chodzi o dziąsła). O ile FDA dopuściło właściwie wszystkie najważniejsze dla e-papierosów związki do użytku, lekarze dentyści alarmują, że brakuje dostatecznie dokładnych badań w zakresie ich długofalowego wpływu na zdrowie.

Według dentystów, którzy zajmują się tym problemem, bardzo ważne jest również to, co użytkownicy e-papierosów robią, aby zapobiec stanom suchości w ustach. Popijanie wody jest oczywiście najzdrowszym, co można zrobić w takiej sytuacji. Są jednak osoby, które z tego powodu sięgną po słodkie napoje gazowane, których wpływ na uzębienie jest przeogromny. Powtarzające się przyjmowanie cukrów sprzyja rozrostowi płytki nazębnej. Dodatkowo, wiele napojów gazowanych to także substancje, które rozpuszczają szkliwo zębów. W takiej sytuacji, palenie e-papierosów może być nawet gorsze od "analogowych papierosów".

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama