Polska

W końcu! Do autoryzacji e-dowodem wystarczy sam moduł NFC w smartfonie

Grzegorz Ułan
W końcu! Do autoryzacji e-dowodem wystarczy sam moduł NFC w smartfonie
1

Po dwóch latach od pojawienia się w Polsce e-dowodów, pierwszej instytucji udało się wdrożyć opcję potwierdzania tożsamości przy jego użyciu i przy wykorzystaniu modułu NFC w smartfonie.

Rok e-dowodów w Polsce

4 marca 2019 roku rozpoczęło się wydawanie w Polsce obywatelom nowych e-dowodów. Do dzisiaj ponad 5 milionów Polaków otrzymało już nowy e-dowód.

Minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów:

5 004 410 - dokładnie tylu Polaków ma już w swoim portfelu lub kieszeni e-dowód. Przez ostatnie dwa lata najwięcej takich dokumentów odebrali mieszkańcy województw mazowieckiego, śląskiego, wielkopolskiego, małopolskiego i dolnośląskiego. Od wprowadzenia e-dowodu do 20 kwietnia tego roku, czyli dnia kiedy odebrany został 5-milionowy e-dowód, minęło dokładnie 514 dni roboczych (tylko w takie dni otwarte są urzędy, w których można odebrać dokument). A to oznacza, że od tego czasu, każdego dnia, dowód z warstwą elektroniczną średnio odbierało ponad 9,7 tysiąca osób.

To już konkretna liczba obywateli w Polsce, tylko co to dla nich zmienia w porównaniu ze starymi dowodami? Niewiele, gdzieś po drodze pojawiła się opcja automatycznej odprawy na lotnisku Chopina i Warszawa-Modlin dla posiadaczy dowodów z warstwą elektroniczną. Pozostałe opcje, jak logowanie do stron e-administracji czy podpisów elektronicznych wymagały dodatkowego, zewnętrznego czytnika z NFC podłączanego do komputera.

Autoryzacja tożsamości a NFC w smartfonie

Jeszcze przed wprowadzeniem e-dowodów, w lutym 2019 roku na konferencji prasowej, na której miałem przyjemność być, ówczesny jeszcze Minister Cyfryzacji Marek Zagórski obiecywał wdrożenie autoryzacji e-dowodem przy wykorzystaniu smartfonów z NFC bezpośrednio w danej usłudze:

Z nowych rzeczy przy składaniu wniosku o wydanie e-dowodu, dojdzie dodatkowa opcja autoryzacji na portalu Obywatel.gov.pl, a mianowicie oprócz autoryzacją Profilem Zaufanym pojawi się opcja autoryzacji e-dowodem, tu jednak będziecie potrzebowali czytnika z NFC, który trzeba podpiąć do komputera.

Na moje pytanie, czy zapowiedziana opcja autoryzacji przy pomocy smartfona z NFC będzie udostępniona, minister cyfryzacji odpowiedział, że będzie to miało miejsce w przeciągu najbliższych dwóch miesięcy, a funkcja ta zostanie zaimplementowana w aplikacji mobilnej mObywatel.

Zastępczy sposób autoryzacji tożsamości

Nic takiego nie nastąpiło aż do czerwca 2020 roku, kiedy to udostępniono rządową aplikację eDO App. Zdziwiło mnie to trochę, bo mieniło mi się to nieco jako droga na skróty i jednocześnie utrudnienie dla obywateli. Na co dzień korzystamy z aplikacji mobilnych banków czy telekomów, już jednej rządowej mObywtel, po co kazać ludziom instalować jeszcze dodatkową aplikację do samej autoryzacji e-dowodem?

Z eDO App zaczęły korzystać już podmioty komercyjne do zdalnego potwierdzania tożsamości jak PGNiG Obrót Detaliczny czy mBank, przez co wydawało się, że już tak zostanie na stałe. Do wczoraj.

Pierwsze konto na selfie i e-dowód

Wczoraj drugi największy bank w Polsce - Bank Pekao ogłosił, że jako pierwszy bank w Polsce udostępnił możliwość otwarcia konta na selfie przy użyciu e-dowodu bezpośrednio w aplikacji banku PeoPay. Wystarczy do tego smartfon z modułem NFC, bez żadnej dodatkowej aplikacji.

Bartosz Zborowski, dyrektor Departamentu Innowacji i Płatności w Banku Pekao S.A.:

Coraz więcej Polaków posiada już najnowsze dowody osobiste z tzw. warstwą elektroniczną. Zbliżając taki dokument do telefonu z funkcją NFC możemy łatwo uzupełnić swoje dane, bez konieczności ich ręcznego wpisywania. To nowoczesne rozwiązanie jest naprawdę szybkie, proste i co najważniejsze bezpieczne.

Jak przebiega taki proces zakładania konta? Oprócz standardowej procedury wypełniania wniosku swoimi danymi, weryfikacji numeru telefonu i wyboru usług bankowych, sam proces potwierdzenia tożsamości skrócony został do wprowadzenia w aplikacji numeru CAN z naszego e-dowodu i zeskanowaniu go smartfonem z NFC, no i zrobienia selfie. To wszystko, odchodzi tu konieczność robienia zdjęć obu stron dowodu i wysyłania go w aplikacji.

Mam nadzieję, że to rozwiązanie zostanie upowszechnione wśród pozostałych banków, telekomów czy dostawców energii, a także wdrożone zostanie bezpośrednio w aplikacji mObywatel. Dzięki niemu korzystanie z e-administracji, zawierania umów czy zmian dostawców usług zdecydowanie się uprości, jednocześnie nadając więcej sensu i zastosowań dla nowych e-dowodów.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu