Polska

Dziś ruszyła Narodowa Loteria Paragonowa. Jak wziąć udział, jakie są nagrody i kiedy poznamy zwycięzców?

Jakub Szczęsny
Dziś ruszyła Narodowa Loteria Paragonowa. Jak wziąć udział, jakie są nagrody i kiedy poznamy zwycięzców?
43

Pewien czas temu Maciej Sikorski pisał dla Was o ciekawej, choć również kontrowersyjnej nieco loterii paragonowej organizowanej przez Ministerstwo Finansów. Celem akcji nie jest oczywiście wesołe rozdawnictwo nagród rzeczowych (choć to ważny aspekt motywacyjny całej akcji), lecz sposób na wyeliminow...

Pewien czas temu Maciej Sikorski pisał dla Was o ciekawej, choć również kontrowersyjnej nieco loterii paragonowej organizowanej przez Ministerstwo Finansów. Celem akcji nie jest oczywiście wesołe rozdawnictwo nagród rzeczowych (choć to ważny aspekt motywacyjny całej akcji), lecz sposób na wyeliminowanie szarej strefy, która stanowi bardzo dużą część PKB naszego kraju i naraża Skarb Państwa na miliardowe straty.

Maciej wyraził swoje wątpliwości dla tego pomysłu Ministerstwa Finansów i rzeczywiście - za niektóre usługi paragonów się nie otrzymuje. U znajomego, który złoży nam pewną część w samochodzie, działalności nie ma, ale się zna takiego papierku nie uświadczymy. W straganowym warzywniaku również na próżno szukać kas fiskalnych, gdzie możemy pobrać konieczny do wzięcia udziały w konkursie dowód zakupu. Tam, gdzie robię zakupy codziennie - wszystko "wbijane jest" na kasę, skąd wystrzeliwuje papierek poświadczający to, że zostałem nabywcą takiego i takiego produktu - więc z tym problemów nie ma. Chociaż przyznam szczerze, że "dla sportu" w takiej loterii wezmę udział - szczęściu trzeba pomóc. A może akurat wygram jedną z nagród przewidzianych na listopad.

Tak, zabawa ruszyła już dzisiaj, a wyniki pierwszego losowania zobaczymy dopiero w następnym miesiącu. A do wygrania są całkiem miłe nagrody - jeden Opel Insignia i dwa iPady. Pula nagród każdego miesiąca wynosić ma około 100 000 złotych - w kontekście 13 zaplanowanych losowań (na stronach loterii) jest to około 1,3 miliona złotych. W porównaniu do strat generowanych przez szarą strefę rocznie (jest to ok. 30% PKB), łatwo domyśleć się, że jest to niewielka kwota.

Jednak cały czas zastanawiam się, czy taka akcja cokolwiek zmieni. Nie jestem reprezentatywnym przykładem dla każdego Polaka i zwyczajnie mogę się mylić, jednak strzelam w ciemno, że taka akcja wcale nie zwiększy wpływów do budżetu. Chociaż jeśli chodzi o długofalowe oddziaływanie społeczne, być może znajdzie się tu pewien pozytyw. Ważnym aspektem tej akcji są "premiowane" branże, które będą się zmieniać miesiąc w miesiąc. Obecnie są to usługi fryzjerskie i kosmetyczne - to właśnie z tych dziedzin należy przekazać do systemu paragon, aby wygrać nagrodę specjalną - samochód. Na ten aspekt wskazał nasz czytelnik w komentarzu, dziękujemy!

Powiedzieliśmy nieco o nagrodach - warto wspomnieć coś o tym, jak wziąć udział w konkursie. A zatem, by stać się pretendentem do przejęcia z puli nagród jednego z dwóch iPadów lub Opla Insignia - należy przede wszystkim mieć ukończone 18 lat. Jeżeli ten warunek spełniacie - właściwie już nic nie stoi na przeszkodzie, by móc uczestniczyć w zabawie.

Zabawa polega na robieniu zakupów i zbierania paragonów. Tutaj sprawa jest prosta. Gdy akurat nie otrzymaliśmy takiego papierka, należy się o niego upomnieć. Wszędzie tam, gdzie powinna być kasa fiskalna i gdzie powinno się wręczać dowody zakupów, tam muszą być dawane, a w interesie uczestników zabawy jest to, by takie coś otrzymać.

Aby stać się w pełni uczestnikiem loterii, należy zarejestrować pobrany od sprzedawcy paragon. Bardzo ważne - ten musi opiewać na minimum 10 złotych. Jeżeli ten warunek jest spełniony, możemy przystąpić do procedury zgłaszania dowodu do losowania.

Aby to zrobić, należy przejść do tej strony i wypełnić według ukazanego obok wzoru wymagane pola. Następnie wystarczy zatwierdzić sprawdzenie poprawności wpisanych danych i wszystko gotowe. Paragon będzie uczestniczył w losowaniu nagród.

Grafika: 1, 2, 3, 4

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu